Konkurs "Miedź w Architekturze" - 18 edycja. Zasady konkursu i formularz zgłoszeniowy

2016-12-01 16:00
dach miedź konkurs miedz w architekturze
Autor: Alan Williams, źródło Europejski Instytut Miedzi (EIM) Zespół zabytkowych budynków przy Great James Street 32-33, Londyn. Projekt wyróżniony w 17. edycji konkursu "Miedź w Architekturze"

Konkurs "Miedź w Architekturze" promuje i nagradza architektów za wysoki poziom i wybitne osiągnięcia w projektowaniu. Już po raz 18. zgłaszać można projekty architektoniczne wykorzystujące miedź i jej stopy.

O konkursie "Miedź w Architekturze"

Odbywający się co dwa lata europejski konkurs „Miedź w Architekturze” służy uhonorowaniu najlepszego współczesnego obiektu z zastosowaniem miedzi. W celu zakwalifikowania się, w projekcie architektonicznym muszą być wykorzystane okładziny elewacyjne, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne, wykonane z miedzi (naturalnej lśniącej, oksydowanej lub patynowanej) lub stopów miedzi, takich jak mosiądz i brąz. Uwaga! Powłoki miedziane lub metale pokrywane miedzią nie są akceptowane.

Lista projektów wytypowanych przez jury i zakwalifikowanych do następnego etapu zostanie ogłoszona w czerwcu 2017. Zwycięzca konkursu, wyróżnione projekty oraz zdobywca Nagrody Publiczności zostaną ogłoszeni w późniejszym terminie w tym samym roku. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione projekty będą szeroko promowane w prasie w całej Europie, w tym także w specjalnej publikacji na temat konkursu oraz na stronie internetowej CopperConcept.org.

Koncepcje architektoniczne spełniające warunki konkursu

Do konkursu można zglaszać budynki każdego typu i wielkości, zrealizowane w Europie i ukończone w okresie od stycznia 2015 do kwietnia 2017, mające elewacje, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne wykonane z miedzi lub stopów miedzi. Mogą to być realizacje o dowolnej skali – od dużych, wyróżniających się wśród otoczenia budynków po skromne realizacje. W 2015 roku zwyciężył kopenhaski budynek Trollbeads House, wspaniale zrewitalizowany biurowiec z lat 60-tych, zaprojektowany na wzór domu weneckiego kupca.

Trollbeads House w Kopenhadze
Autor: Jens Markus Lindhe, źródło: Europejski Instytut Miedzi (EIM) Trollbeads House w Kopenhadze, zwycięski projekt 17. edycji konkursu Miedź w architekturze

Zgłaszanie prac konkursowych

Składane przez architektów prezentacje zrealizowanych projektów – zawierające fotografie i rysunki objaśniające projekt i podkreślające zastosowanie miedzi – powinny być umieszczone na jednej lub dwóch planszach formatu A1. Zgłoszenie powinno zawierać opis obiektu w języku angielskim o objętości ok. 250 słów, umieszczony na planszy lub dołączony oddzielnie. Do każdego zgłoszenia musi być dołączona cyfrowa wersja wszystkich obrazów (o rozdzielczości minimum 300 dpi na płycie CD) oraz opis obiektu w postaci dokumentu w formacie Word, a także wypełniony i wydrukowany formularz zgłoszeniowy z danymi uczestnika.

Każdy uczestnik może zaproponować więcej niż jedną realizację. Kompletne zgłoszenie, zawierające plansze i płytę CD, należy przesłać na adres Copper in Architecture w Wielkiej Brytanii tak, aby dotarło nie później niż 30 kwietnia 2017 roku.

Copper in Architecture
5 Grovelands Business Centre
Boundary Way
Hemel Hempstead
HP2 7TE
UK

Wszystkie obrazy muszą być wolne od praw autorskich i dostępne bez ograniczeń do wykorzystywania przez, i na rzecz, Copper in Architecture i Europejskiej Kampanii Miedź w Architekturze (ECAC) bez opłat i honorariów. Copper in Architecture i ECAC zastrzegają sobie prawo do wykorzystywania wszelkich dostarczonych fotografii lub rysunków w wszelkich materiałach promocyjnych lub technicznych, łącznie z publikacjami (w tym Copper Architecture Forum) i stronami internetowymi.

Jurorzy konkursu "Miedź w Architekturze"

Status europejskiego konkursu "Miedź w architekturze" European Copper in Architecture Awards - bez wątpienia wyznacza zespół wpływowych architektów i krytyków wchodzących w skład jury. Zespół ten jest ciągleposzerzany poprzez włączanie laureatów konkursu. Z tego grona zostanie też wyłoniony panel jurorów obecnej 18. edycji. Jurorzy będą się spotykać i wspólnie recenzować zgłoszone realizacje. Każde z nich będzie oceniane wyłącznie na podstawie dostarczonej informacji graficznej. Kryteria oceny będą zasadniczo koncentrować się na jakości projektu architektonicznego, a nie na samym użyciu miedzi. Jurorzy będą głosować na nagrodę dla zwycięzcy oraz przyznawać wyróżnienia. Shortlist realizacji wytypowanych przez  jury zostanie ogłoszona w czerwcu 2017.

Nagroda w konkursie "Miedź w Architekturze"

Autorzy zwycięskiego obiektu oraz wyróżnionych realizacji otrzymają pamiątkowe  statuetki wykonane z miedzi. Oprócz tego nagrodzone prace, wytypowane przez jurorów do shortlist, będą szeroko promowane wśród międzynarodowej publiczności za pośrednictwem:

  • specjalnej broszury poświęconej konkursowi,
  • magazynu Copper Architecture Forum, który jest wydawany w nakładzie 25 000 egzemplarzy, w różnych językach,
  • witryny internetowej Copperconcept.org,
  • promocji medialnej w dziedzinach architektury i budownictwa, obejmującej wiadomości i artykuły poświęcone konkretnym projektom.
terminal promowy sztokholm konkurs mied w architekturze
Autor: Johan Fowelin, źródło Europejski Instytut Miedzi (EIM) Grupa budynków terminalu promowego w Sztokholmie, wyróżnienie w 17. edycji konkursu "Miedź w Architekturze"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej