Ceny materiałów budowlanych. Najszybciej drożeją farby i lakiery

2017-04-24 17:12
Mrówka_Zakliczyn
Autor: Grupa PSB

W pierwszym kwartale 2017 r. sprzedaż materiałów budowlanych była o 16% wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem – podała Grupa PSB. Jak przyznaje, zawdzięcza to głównie wzrostowi cen materiałów budowlanych w styczniu i w lutym. Jednak w marcu niektóre z nich… potaniały.

PSB_ceny materiałów_III2017
Autor: Grupa PSB

Dane tej największej w kraju sieci składów i hurtowni materiałów budowlanych pokazują, że cenom materiałów budowlanych daleko do stabilności. Np. materiały ścienne ceramiczne podrożały w styczniu i w lutym, ale w marcu potaniały, i to aż o 2,5%. Ale mimo tej obniżki ceny materiałów ściennych ceramicznych są o ponad 4% wyższe niż przed rokiem.

Ceny materiałów budowlanych na fali wznoszącej

O podobnym trendzie cenowym Grupa PSB informuje w przypadku materiałów izolacji wodochronnej, chemii budowlanej, a także pokryć i folii dachowych oraz rynien. Szczególnie ta ostatnia grupa materiałów zaskakuje zmiennością. W styczniu pokrycia, folie dachowe i rynny podrożały o 2,5%. W lutym Grupa PSB odnotowała podwyżkę o 1% Tymczasem w marcu ceny tych materiałów budowlanych zjechały aż o 4,8% Dodajmy jednak, że wciąż są wyższe niż przed rokiem o ok. 9%. Wielu inwestorów najpewniej zaniepokoi jednak fakt, że o ok. 38 % droższe są farby, lakiery i tapety, a o blisko jedną piątą - sucha zabudowa wnętrz. Jej ceny rosną nieprzerwanie od pół roku. Z kolei od czterech miesięcy drożeją materiały izolacji termicznej, a od trzech – gazobetony. W marcu wzrosły też ceny cementu i wapna (o 1,8%). Marzena Mysior-Syczuk z Grupy PSB przyznaje, że efektem podwyżek cen materiałów budowlanych był duży wzrost sprzedaży.

- Przychody centrali PSB były w marcu o 22% wyższe niż przed rokiem oraz aż o 108% wyższe niż w lutym. Sprzedaż po trzech miesiącach 2017 r. była wyższa o 16% od analogicznego okresu roku poprzedniego – poinformowała Marzena Mysior-Syczuk.

Ceny materiałów budowlanych niższe niż przed rokiem

Według Grupy PSB, nie wszyscy producenci materiałów budowlanych mogli sobie pozwolić na podwyższenie cen. Wciąż tańsze niż przed rokiem są stolarka budowlana i parapety, a nie zmieniły się ceny kostki brukowej, bram i ogrodzeń, drewna i materiałów drewnopochodnych. Dodajmy, że w marcu, w porównaniu z lutym spadły ceny nie tylko wspomnianych wcześniej pokryć i folii dachowych, rynien, chemii budowlanej, izolacji wodochronnych, materiałów ściennych ceramicznych, ale także drewna i materiałów drewnopochodnych, instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji, farb, lakierów, tapet oraz płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni.

Handlowcy rozwijają sieć sprzedaży materiałów budowlanych

Mirosław Lubarski z zarządu Grupy PSB prognozuje, że w tym roku popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym wzrośnie o 7-10 proc. Dlatego Grupa PSB ma zamiar rozwijać swoją sieć handlową. W 2017 r. planuje otwarcie ponad 30 Mrówek, przyjęcie kilku hurtowni budowlanych oraz przekształcenie 7-10 dotychczasowych składów w nowoczesne centra budownictwa pod nazwą PSB-Profi.

Grupa PSB: koniunkturę napędzają mieszkania i domy>>

Kolejny sklep otworzył właśnie w Gdańsku Bricoman>>

Firma badawcza IBP Research ocenia, że w latach 2006-2016. udział hurtowni spadł z 67% do 50%, udział sklepów specjalistycznych z 9% do 7%. Tymczasem udział hiper/supermarketów wzrósł z 25% do 43%. Według IBP Research, wśród sieciowych marketów budowlanych liderem są Castorama i Leroy Merlin (łącznie 60% rynku), kolejne 30% należy do Obi, Bricomarche i Mrówki; a pozostałe 10% materiałów budowlanych sprzedają sklepy Bricoman, Praktiker, Majster, Merkury Market i Jula. Z kolei w obszarze hurtowni ogólnobudowlanych i sklepów specjalistycznych, zdecydowanie dominuje Grupa PSB (udział bliski 20%), po kilka procent rynku mają: Grupa Handlo-Budowa, Sieć Budowlana.pl, Saint-Gobain Dystrybucja Budowlana, SIG, Grupa PHMB, oraz sieci hurtowni instalacyjno-sanitarnych: BIMS Plus, Grupa ABG, Onninen, Grupa SBS.

Dystrybucja materiałów budowlanych
Autor: IBP Research
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej