Budowlane przetargi w nowej odsłonie

2015-03-11 16:34
Projekt PAPIRUS
Autor: Projekt PAPIRUS

W gospodarce rynkowej liczy się każdy wygrany przetarg. W budownictwie ostatnio trudno o nowe intratne zlecenia, a najgorzej mają firmy małe, którym trudno konkurować z dużymi podmiotami. Ale nie wszystko stracone. W marcu konsorcjum europejskiego projektu PAPIRUS ma ogłosić kilka dużych międzynarodowych przetargów skierowanych m.in. do polskich producentów energooszczędnych materiałów budowlanych. Zamówienia mają dotyczyć czterech krajów UE, a w przetargach będą zapisy ułatwiające udział w nich MŚP. 

Novum w przetargach ogłaszanych w ramach projektu PAPIRUS jest nie tylko zachęta dla firm z segmentu MŚP. Otóż zupełnie nowatorskie jest w nich podejście do przedmiotów zamówienia - w dokumentacji przetargowej zamawiający nie będzie określał szczegółowo charakterystyki poszczególnych zamawianych produktów, natomiast opisane będą efekty, jakich inwestor oczekuje po ich zastosowaniu. Ma to zachęcić do aktywności w przetargach publicznych producentów innowacyjnych i efektywnych energetycznie rozwiązań. Nowe przetargi na dostarczenie materiałów budowlanych do renowacji lub wzniesienia budynków charakteryzujących się blisko zerowym zużyciem energii będą dotyczyły inwestycji w Niemczech, Włoszech, Norwegii oraz Hiszpanii.

- Innowacyjność metody wypracowanej przez ekspertów w ramach projektu PAPIRUS polega m.in. na odejściu od modelu, w którym zamawiający określa oczekiwania względem produktu mającego być przedmiotem zamówienia, w oparciu o to, co jest dostępne na rynku, na rzecz określenia efektów, jakich od produktu oczekuje. Podejście to daje producentom więcej swobody w zaprezentowaniu proponowanych przez nich nowatorskich rozwiązań. Nowe podejście do zamówień publicznych oznacza wprowadzenie nowoczesnego systemu, w którym istotnymi elementami przy udzielaniu zamówień publicznych są nie tyle cena, co innowacyjność oraz kryteria ekologiczne i społeczne – wyjaśnia  Ewa Wojtczak z ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku, które jest w składzie międzynarodowego konsorcjum i jednocześnie jest koordynatorem Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa.

A dlaczego te przetargi będą szansą dla MŚP? W przygotowaniach projektu PAPIRUS dużo uwagi poświęcono konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, które nie startują w przetargach publicznych z powodu zbyt małych środków finansowych. W tych przetargach zakupy podzielono na części, które będą osiągalne dla MŚP zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym. Te części przetargów dotyczyć będą przede wszystkim technologii, które wpływają na wydajność energetyczną budynków. Chodzi tu o materiały i produkty budowlane, które np. zmniejszają straty ciepła poprzez ocieplenie budynku; zmniejszają straty ciepła w zimie oraz nasłonecznienie latem (np. okna); zapewniają dobrą jakość naturalnego światła dziennego.
Więcej informacji o projekcie PAPIRUS i przetargach na stronie projektu >> www.papirus-project.eu, a także w serwisie LinkedIn. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej