BUDMA - nowe kontakty, nowości produktowe, ciekawe konferencje. Podsumowujemy targi BUDMA i zapraszamy za rok

2020-03-02 12:49
BUDMA 2020
Autor: Międzynarodowe Targi Poznańskie BUDMA 2020 bogata w wystawców i wydarzenia towarzyszące

Tegoroczna BUDMA to blisko 1000 wystawców z ponad 30 krajów i jak podają organizatorzy - 46 tysięcy fachowców, inwestorów, przedstawicieli handlu, generalnych wykonawców, inżynierów i architektów, którzy szukali nowości produktowych, wiedzy i możliwości biznesowych. Ci co byli - wiedzą jak było, a ci których nie było - powinni przeczytać nasze krótkie podsumowanie.

BUDMA zaczęła się dzień wcześniej

Termin BUDMY 2020 to 4-7 luty, ale już dzień przed uroczystym otwarciem targów, rozpoczęło się dwudniowe Forum Gospodarcze Budownictwa Build 4 Future, które już od kilku lat jest ważnym punktem targowego programu. W tym roku rozmawiano o zmianach w Prawie budowlanym, cyfryzacji budownictwa, potrzebie innowacji w budownictwie i inwestycji. Wśród gości forum był prof. Witold Orłowski, który zwrócił uwagę na czynniki zewnętrzne wpływające na budownictwo, takie jak spowolnienie inwestycji, wzrost kosztów pracy, wkraczającą robotyzację, inflację, jednak nie miał złych prognoz dla rynku nieruchomości. Drugiego dnia dyskutowano o uwarunkowaniach rozwoju budownictwa w latach 2020-2030 oraz o priorytetach rozwoju projektów infrastrukturalnych, także w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego

BUDMA 2021 odbędzie się w terminie 2- 5 lutego. To będzie jubileusz 30-lecia Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury oraz 100-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich! 30. BUDMIE towarzyszyć będą Targi Maszyn Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-Tech.

BUDMA 2020
Autor: Międzynarodowe Targi Poznańskie BUDMA 2020 rozpoczęła się dzień wcześniej...

BUDMA jak zawsze bogata w imprezy towarzyszące

Tegoroczna BUDMA ma dorobek blisko stu tematycznych szkoleń, konferencji i prelekcji dedykowanych różnym grupom zawodowym. A wśród nich m.in. Dzień Inżyniera Budownictwa, Dzień Urbanisty, Dzień Dystrybutora, konferencje „Projektowanie, budowa i życie w domu przyszłości”, „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych – aspekty projektowe i wykonawcze”, seminarium „Nowoczesne zrównoważone budownictwo stalowe”, Forum Klimatyczne AKO „Green Deal 2050 – Szanse i zagrożenia dla Polski”. Na stoisku Ministerstwa Rozwoju codziennie można było wziąć udział w prezentacjach dotyczących obszarów m.in. nowych programów, funduszy europejskich i wszelkich działań dla branży budowlanej czy z dziedziny prawa. Temat budownictwa prefabrykowanego, energooszczędnego i pasywnego dominował na XI Forum Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego. Innowacyjne pomysły dla budownictwa zagościły w specjalnej strefie startupów.

MONTERIADA przyciągnęła rzesze fachowców, którzy uczyli się jak prawidłowo montować i używać materiałów zaliczanych do stolarki budowlanej. Przypomnijmy, że MONTERIADA promuje kampanię „Dobry Montaż”, organizowaną przez Związek Polskie Okna i Drzwi wraz z Partnerami. Łącznie w strefie MONTERIADY odbyło się 28 pokazów. W salonie poświęconym dachom uwagę przyciągały stoiska konkursowe Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy. Rywalizowali też parkieciarze, a mistrzowie w strefie Stowarzyszenia Parkieciarzy Polskich prezentowali najtrudniejsze techniki tworząc skomplikowane wzory, pokazując precyzję, z jaką trzeba wykonywać podłogi drewniane. Podczas turnieju Złota Kielnia swoje umiejętności sprawdzili uczniowie szkół średnich.
Ofertę targów BUDMA uzupełniły odbywające się równolegle: INTERMASZ – Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Pomocniczego; INFRATEC – Targi Rozwiązań dla Budownictwa Infrastrukturalnego oraz KOMINKI – Międzynarodowe Targi Kominkowe.

BUDMA 2020
Autor: Międzynarodowe Targi Poznańskie Na BUDMIE dużym zainteresowaniem cieszą się zawsze pokazy i rywalizacja mistrzów w swoim fachu

BUDMA to również architektura

Nie przez przypadek BUDMA ma podtytuł targi architektury i budownictwa. Jedno nie istnieje przecież bez drugiego, również podczas poznańskich wydarzeń. Dwudniowe Forum Designu i Architektury D&A skupiło się na architekturze przyjaznej, dostępnej i sprzyjającej rozwojowi miast. Jak zwykle nie zabrakło „wielkich nazwisk” ze świata architektury, a wśród nich m.in. Ekim Tan (założycielka Play the City, architekta, która rozwija model projektowania obszarów miejskich oparty o grę), Martin Arfalk (założyciel Mandaworks, projekty urbanistyczne na całym świecie) czy Kasper Benjamin Reimer (szef innowacji w EFFEKT architects, badania i projektowanie nowych rozwiązań dla miast w oparciu o zrozumienie potrzeb społecznych. Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana do debaty o architekturze zaprosiła prof. Marka Krajewskiego, Krzysztofa Sołoduchę, architektów Zbigniewa Borawskiego i Natalię Budnik, Jakub Głaz rozmawiał o „Architekturze dostępnej”, a Małgorzata Tomczak o zmianach w postrzeganiu i budowaniu miast. Nowością były warsztaty dla studentów architektury i młodych projektantów. Był seans filmowy, po którym o uwarunkowanym kulturowo odmiennym spojrzeniu na architekturę wypowiadali się prof. dr hab. Ewa Rewers i Mikołaj Stępień z NMS Architekci. A w targowej iglicy wystawa 1m/ARCH – przegląd pracowni architektonicznych oraz wystawy pokonkursowe Szkiców Architektonicznych i Architekture Budma Award.

BUDMA z nagrodami

Jeszcze przez targami znani są laureaci Złotych Medali MTP, których w roku 2020 było 43. Po raz pierwszy wśród złotych medalistów wyróżniło dwa produkty: Grand Prix Targów Budma zdobyły pręty i siatki zbrojeniowe z kompozytów TROKOTEX, a nagrodę Eco Prize przyznano Lammi Thermoblock – pustakom z termoizolacją wykorzystywanym w budownictwie pasywnym. Podczas uroczystego otwarcia rozdano Nagrody Ministra Rozwoju autorom najlepszych publikacji, prac dyplomowych i rozpraw doktorskich w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Ogłoszono laureata Konkursu Architecture Budma Award 2020 – statuetkę ABA zespołowi CDF Architekci, za projekt odbudowy poznańskiej kamienicy „Żelazko”, wręczyła osobiście Małgorzata Pilinkiewicz, prezes Izby Architektów RP.

Taka była w dużym skrócie BUDMA 2020, a czym zaskoczy BUDMA 2021?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej