Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Wieści z rynku

Autostrada A1 (most w Mszanie): zdaniem GDDKiA nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną

Tagi:
A1
,
Alpine Bau
,
autostrada
,
autostrada A1
,
autostrady
,
autostrady w Polsce
,
drogi
,
GDDKiA
,
infrastruktura drogowa
,
katastrofa budowlana

Most w Mszanie Dolnej budowany w ramach autostrady A1 Świerklany - Gorzyczki będzie bezpieczny. GDDKiA otrzymała formalne stanowisko Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach. WINB nie potwierdził zarzutów Alpine Bau o zagrożeniu katastrofą budowlaną.

Most Mszanie Dolnej w ramach autostrady A1 Świerklany - Gorzyczki - nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną

W stanowisku, przesłanym również Alpine Bau, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach (WINB) przekonuje, że „w czasie kontroli na terenie budowy 18 marca 2011 r. stwierdził ogólną zgodność dotychczas zrealizowanych robót z zatwierdzoną dokumentacją projektową. Nie stwierdzono też istotnych odstępstw od zatwierdzonej dokumentacji projektowej. W trakcie kontroli ustalono, że nie występuje zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, jak również nie występuje zagrożenie katastrofą budowlaną”. Reasumując WINB ocenił, że „na aktualnym etapie budowy nie stwierdzono, ażeby budowa była prowadzona w sposób powodujący ewidentne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub mienia, a tym samym nie ma przesłanek do jej wstrzymania”, jak chciał wykonawca firma Alpine Bau.

WINB pisze również, że "dokumentacja projektowa została sporządzona i sprawdzona przez osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane, wpisane na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, tym samym mogące wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Budowa prowadzona jest pod nadzorem kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego, a projektant pełni na przedmiotowej budowie nadzór autorski. Również i te osoby posiadają stosowne uprawnienia oraz prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie."

Dodatkowo, zdaniem WINB najbardziej wiarygodną w tej sprawie jest kompleksowa opinia techniczna dotyczącą mostu MA 532, realizowanego w ramach odcinka autostrady A1 Świerklany - Gorzyczki, opracowana przez prof. Kazimierza Flagę z Politechniki Krakowskiej w 2010 roku. WINB cytuje prof. Flagę, który stwierdził, że "przedmiotowy most jest możliwy do zrealizowania i bezpiecznej eksploatacji pod warunkiem zastosowania się na etapie projektu wykonawczego do zaleceń zawartych we wnioskach z opinii profesora”.

Prof. Flaga uznał również, że proponowane poprawki i udoskonalenia są zmianami możliwymi do wprowadzenia bez zmiany pozwolenia na budowę. A WINB stwierdził, że zgodnie z oświadczeniem projektanta z 18 marca br. postulowane zmiany zostały już uwzględnione lub będą uwzględnione w projektach technologicznych, które na bieżąco są przekazywane wykonawcy.


Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: