Architekci są zgodni: budownictwo prefabrykowane trzeba w Polsce wypromować

2017-06-30 14:52
Sonda_prefabrykaty
Autor: Muratorplus.pl

Budowa domu z prefabrykatów trwa krócej i nie musi kosztować więcej niż dom wybudowany z bloczków, cegieł czy pustaków. Problem w tym, że technologii prefabrykowanej Polacy nie znają, albo jej nie ufają, bo kojarzy im się z blokami budowanymi w okresie PRL – wynika z sondy Muratoraplus dla Stowarzyszenia Producentów Betonów.

- Ludzie są źle nastawieni do prefabrykatów – przyznaje architekt Małgorzata Cybulska-Marks. – Kojarzą im się z wielką płytą, więc nie ufają tej technologii – wtóruje jej Marek Kuryłowicz z pracowni architektonicznej Kuryłowicz&Associates. Z kolei Marcin Urban zwraca uwagę, że wiedza wykonawców na temat tej technologii jest niewielka, bo w Polsce niewiele buduje się z prefabrykatów.

Beton komórkowy najpopularniejszy

Efekt jest widoczny w statystykach GUS, które mówią, że w 2016 r. wybudowano z nich zaledwie siedem budynków z 247 mieszkaniami. Jak Polska długa i szeroka dominuje technologia tradycyjna. Przy czym jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych jest beton komórkowy. Szacuje się, że niemal co drugi inwestor buduje swój dom właśnie z wykorzystaniem bloczków z betonu komórkowego.

- Można z nich wybudować dom zarówno o prostej konstrukcji, jak i domy o skomplikowanym kształcie. Bo to materiał lekki, łatwy w obróbce, łatwo go zestawiać w murze – wyjaśnia tak dużą popularność betonu komórkowego inżynier budownictwa Ewa Trusewicz.

Prefabrykaty też mają wiele zalet

Zatem przed betonem komórkowym świetlana przyszłość. Jednak co zrobić, żeby także budownictwo prefabrykowane zaczęło się rozwijać?

– Niezbędna jest popularyzacja tej technologii i wyjaśnienie ludziom, jakie są jej zalety związane z szybkością budowania – odpowiada Małgorzata Cybulska-Marks. Kosztorysant projektów domów Marcin Gościmski zapewnia, że konstrukcje prefabrykowane nie są droższe od budowy tradycyjnej.

– To też należałoby inwestorom naświetlić – mówi Gościmski. Z kolei Marcin Urban liczy na większą liczbę szkoleń dla wykonawców.

– Nie wiem, w jaki sposób są łączone te materiały, i czy te łączenia są na tyle skuteczne jak standardowe zaprawy murarskie czy specjalne kleje do klejenia m.in. cegły ceramicznej – wyznał ten przedsiębiorca.

Wprawdzie ostatnio, przy okazji rządowego programu „Mieszkanie plus” dużo się mówi o budowie domów z prefabrykatów. A przeciętny Kowalski wciąż niewiele wie o tej technologii, np. czym różni się ona od tradycyjnej. Pokazała to nasza wcześniejsza redakcyjna sonda.

Dodajmy, że technologia prefabrykowana w żaden sposób nie ogranicza możliwości projektowych. Prefabrykaty powstają w fabrykach. Gotowe elementy dostarczane są na plac budowy, dzięki czemu budynki wznoszone są nawet trzy razy szybciej niż metodą tradycyjną. To właśnie powtarzalność poszczególnych elementów i precyzja ich wykonania, szybki czas realizacji, organizacja samego placu budowy, a w konsekwencji również niższe koszty inwestycji są największymi atutami prefabrykatów.

SPB i Muratorplus.pl promują prefabrykaty

To dlatego Stowarzyszeniu Producentów Betonów ogromnie zależy na upowszechnieniu tej technologii w budownictwie mieszkaniowym. W dniach 10-11 października 2017 r. stowarzyszenie zaprasza do hotelu Narvil w podwarszawskim Serocku architektów, projektantów, konstruktorów, inwestorów i wykonawców, by mogli podyskutować o roli betonu w architekturze i możliwościach współczesnej prefabrykacji. Serwis Muratorplus.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia. Naszym zdaniem najwyższy czas zdjąć z prefabrykatów odium bylejakości technologicznej i architektonicznej. Obecnie produkowane prefabrykaty nie mają nic wspólnego z tymi sprzed lat. Dlatego – naszym zdaniem - powinny być odkryte na nowo. Zapraszamy na stronę Muratorplus.pl, gdzie - wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Betonów - postaramy się promować tę technologię.

Konferencja SPB
Autor: SPB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej