W styczniu znacząco podrożały farby. Ceny materiałów budowlanych - raport

2016-02-18 11:33
materiały budowlane
Autor: thinkstockphotos.com Deklaracja właściwości użytkowych dla wyrobów budowlanych

Zazwyczaj od stycznia zaczyna rosnąć wskaźnik koniunktury w budownictwie. Czy również rosną ceny materiałów budowlanych? Jak wynika z comiesięcznego raportu PSB - jest różnie, w styczniu 2016 odnotowano tyle sam spadków co wzrostów, a do tych ostatnich mamy komentarz...

Najbardziej podrożały materiały zaliczane do grupy farb, lakierów i tapet – o 7,5%. W porównaniu do cen sprzed miesiąca ceny wzrosły jeszcze dla izolacji wodochronnych – 1,8%, pokryć i folii dachowych, rynien –  1,5%, izolacji termicznych – 1,3%), minimalnie dla ściennych materiałów ceramicznych – 0,4% i chemii budowlanej –  o 0,3%.

O komentarz d oznaczącego wzrostu cen farb i lakierów poprosiliśmy Janusza Naglika, dyrektora zarządzającego w Polskim Związku Producentów Farb i Klejów (PZPFiK):
- Po części jest to zapewne efekt „osłabienia” działań promocyjnych, które w grudniu często mają nasilony charakter. Jednak należy brać też pod uwagę zmiany związane z kursem euro. Słaba złotówka z pewnością najbardziej uderza w importerów farb, ale import to nie więcej niż 10% rynku. Niemniej jednak znacząca większość bazy surowcowej i opakowaniowej w produkcji farb to komponenty kupowane w strefie euro i Azji (dolar). Wpływ obecnego średniego kursu na wzrost całkowitych kosztów produkcji  to w przybliżeniu 4-6%, co zapewne przełoży się na cenę finalnych produktów. Należy się więc spodziewać utrzymania tego trendu, chociaż trudno uwierzyć w tak znaczący wzrost cen, jaki widać w styczniu w Grupie PSB. Rynek polski jest mocno nasycony producentami co znacząco zwiększa presję konkurencyjna, w tym na ceny produktów.

Największy spadek cen w hurtowniach i składach PSB odnotowano w przypadku narzędzi i sprzętu budowlanego – o 7,3%, cementu i wapna – 1,8%) oraz gazobetonów – o 1,7%. Niewielkie spadki odnotowano dla drewna i materiałów  drewnopochodnych – 0,6%), wyposażenia łazienek i kuchni - 0,5%), silikatów – 0,4% oraz płytek ceramicznych, instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień i wentylacji – o 0,1%.
Nie zmieniły się ceny dla stolarki otworowej, parapetów, suchej zabudowy, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń.
Przychody PSB SA (centrali) ze sprzedaży materiałów budowlanych w styczniu 2016 były takie same jak rok temu, ale  o 8% niższe niż w grudniu 2015.

Ceny materiałów budowlanych w PSB
Autor: Grupa PSB Trendy cenowe materiałów budowlanych w hurtowniach i składach budowlanych PSB, styczeń 2016
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej