Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Raporty i prognozy

Koniunktura w budownictwie kontynuuje spadek

Tagi:
budownictwo
,
firmy budowlane
,
GUS
,
koniunktura w budownictwie

Wrzesień 2016 był kolejnym miesiącem spadku koniunktury w budownictwie. Jednak nie wszystkie firmy pesymistycznie oceniają sytuację. Te największe, zatrudniające ponad 250 osób, nawet korzystniej formułowały oceny i prognozy niż miesiąc wcześniej, pozostałe firmy budowlane negatywnie prognozują przyszłość.

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie badany przez GUS ukształtował się na poziomie minus 5,4. To spadek o niemal dwa punkty w stosunku do sierpnia, kiedy wskaźnik wyniósł minus 3,3. Koniunktura w budownictwie jest medianą pozytywnych i pesymistycznych ocen, a we wrześniu relacja pomiędzy nimi wyglądała następująco – tych pierwszych było 12% a drugich 17,5% (przed miesiącem odpowiednio 13,2% i 16,6%), pozostałe firmy budowlane twierdziły, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oczywiście, w ciągu miesiąca nie zmieniły się bariery w prowadzeniu działalności firm budowlanych, pierwsze miejsca nadal zajmują wysokie koszty zatrudnienia i opóźnienia w płatnościach za wykonane roboty budowlano-montażowe.
We wrześniu wykorzystanie mocy produkcyjnych firmy budowlane oszacowały na 80%. Niecałe 15% przedsiębiorstw ocenia swoje moce za duże wobec oczekiwanego portfela zamówień.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, wrzesień 2016
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, wrzesień 2016
Fot.: GUS

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: