Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Raporty i prognozy

Koniunktura w branży budowlanej - spadków ciąg dalszy

Tagi:
GUS
,
koniunktura w budownictwie

GUS sygnalizuje wskaźniki koniunktury w budownictwie w listopadzie 2016 r. Trwa tendencja spadkowa. Produkcja sektora budowlano-montażowego, najlepszy miernik stanu inwestycji publicznych, wciąż się zmniejsza.

GUS zapowiedział, że w listopadzie ogólny klimat koniunktury w budownictwie plasuje się na poziomie minus 12,3. W październiku było to minus 9,1, zatem tendencja spadkowa utrzymuje się.

Podmioty prowadzące działalność w sektorze budowlanym oceniają koniunkturę bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem. Oceny te są jednak zbliżone do tych sygnalizowanych w listopadzie ubiegłego roku.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 9,5% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 21,7% (przed miesiącem odpowiednio 10,6% i 19,7%) - pesymistów zatem przybywa. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Oceny i prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej, portfela zamówień i sytuacji finansowej są bardziej negatywne od formułowanych w październiku. Sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych w ostatnich pięciu miesiącach. Zapowiadany spadek cen robót budowlano-montażowych jest nieco większy od oczekiwanego od marca br.
Spośród badanych podmiotów 24,3% (przed rokiem 23,1%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Listopad jest czwartym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

Wskaźniki koniunktury w budownictwie w listopadzie 2016
Wskaźniki koniunktury w budownictwie w listopadzie 2016
Fot.: GUS

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: