Kolejne centrum logistyczne pod Krakowem. Boom w budownictwie magazynowym

2017-07-18 18:44
Park MLP Lublin
Autor: MLP Group MLP Group przekazało ABM Greiffenberger Polska gotowy obiekt o powierzchni 6,4 tys. m2 na terenie parku logistycznego MLP Lublin. Tym samym firma specjalizująca się w produkcji silników i systemów napędowych powiększyła najmowaną powierzchnię magazynowo-produkcyjną do łącznie 16,2 tys. m2.

Spółka deweloperska Biuro Inwestycji Kapitałowych (BIK) uzyskała pozwolenie na budowę Centrum Logistycznego Kraków III. Według międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, w całym kraju budowane są obecnie magazyny o łącznej powierzchni ok. 1,4 mln m2.

Tylko w pierwszym kwartale 2017 r. deweloperzy nieruchomości magazynowych rozpoczęli budowę 17 magazynów w nowych lub w już istniejących centrach logistycznych. W Cushman & Wakefield policzono, że dzięki tym inwestycjom przybędzie ok. 490 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. Wynika to z rosnącego na nie popytu.

– W pierwszym kwartale 2017 r. podpisano 120 umów najmu na 925 tys. m2, co oznacza 45% wzrost w porównaniu z tym samym okresem 2016 r. To najwyższy wolumen transakcji najmu odnotowany na polskim rynku magazynowym w trakcie jednego kwartału – mówi Adrian Seeman, konsultant w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych w Cushman & Wakefield.

Magazyny popyt _Ikw2017
Autor: Cushman & Wakefield
Magazyny w budowie_Ikw2017
Autor: Cushman & Wakefield

Nowe centrum logistyczne w podkrakowskim Targowisku

– Jeszcze w tym roku powinniśmy rozpocząć prace budowlane związane z naszym trzecim centrum logistycznym w Krakowie. Przetarg na wybór generalnego wykonawcy planujemy ogłosić w bieżącym kwartale – informuje prezes BIK Mirosław Koszany. Dodaje, że ta inwestycja - według projektu katowickiego biura Pro-invest – będzie realizowana w dwóch etapach w zależności od podpisanych umów najmu (powstanie ok. 19 tys. m2 powierzchni magazynowej i biurowej). Plan zakłada zakończenie budowy w 2018 r.

Centrum Logistyczne Kraków III
Autor: BIK Centrum Logistyczne Kraków III powstanie w podkrakowskiej miejscowości Targowisko na czterohektarowej działce pomiędzy autostradą A4 a drogą krajową nr 94 relacji Kraków-Przemyśl. W bezpośrednim sąsiedztwie jest węzeł autostrady w Szarowie.

To nie jest pierwsze centrum logistyczne, które wybudowało Biuro Inwestycji Kapitałowych. Zarządza ono aktualnie trzema parkami logistycznymi: Kraków I, Kraków II oraz Śląskim Centrum Logistycznym w Sosnowcu. Ta notowana od jesieni 2016 r. na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych spółka zrealizowała do tej pory obiekty magazynowe o łącznej powierzchni ponad 80 tys. m2 (także w Pruszczu Gdańskim i Ożarowie Mazowieckim).

Gdzie powstaje najwięcej magazynów

Cushman & Wakefield informuje w swoim najnowszym raporcie „Marketbeat – rynek magazynowy w Polsce”, że w pierwszym kwartale 2017 deweloperzy ukończyli 533 tys. m2 powierzchni magazynowej. Najwięcej w rejonie Bydgoszczy-Torunia (104 tys. m2), w Polsce Centralnej (91 tys. m2), w regionie Poznania (84 tys. m2) oraz na Górnym Śląsku (62 tys. m2). Do największych inwestycji zaliczają się m.in. obiekty zrealizowane w formule BTS (built-to-suit) przez firmę Panattoni w Bydgoszczy dla sieci handlowych Kaufland (45 tys. m2) i Carrefour (38 tys. m2).

Z raportu wynika, że w całym kraju budowane są obecnie magazyny o łącznej powierzchni ok. 1,4 mln m2. Największą aktywność deweloperską Cushman & Wakefield odnotował w okolicach Warszawy (365 tys. m2 w 11 projektach), w Szczecinie (291 tys. m2 – Amazon, Zalando), na Górnym Śląsku (235 tys. m2 w sześciu projektach) oraz w regionie Poznania (178 tys. m2 w sześciu projektach).

Magazyny powierzchnia w budowie_Ikw2017
Autor: Cushman & Wakefield
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej