Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Raporty i prognozy

CB Richard Ellis: rośnie popyt i podaż na nowoczesne powierzchnie magazynowe

Tagi:
CB Richard Ellis
,
podaż
,
popyt
,
powierzchnie magazynowe
,
rynek

Według najnowszego raportu CB Richard Ellis ‘”Rynek powierzchni magazynowych i logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej”, rok 2011 będzie czasem wzrostu podaży i popytu na nowoczesne magazyny, szczególnie w Polsce i Rosji.

Joanna Mroczek, dyrektor działu badań w CB Richard Ellis
Joanna Mroczek, dyrektor działu badań w CB Richard Ellis
Fot.: CB Richard Ellis

Spowolnienie gospodarki i kryzys ekonomiczny w ostatnich dwóch latach, sprawiły, że powierzchnie magazynowe i logistyczne, nie były budowane na tak dużą skalę jak przed 2009 rokiem. W 2010 roku oddano do użytku 1 000 000 m 2 w głównych miastach naszego regionu, co stanowiło 60-cio procentowy spadek w porównaniu z rokiem 2009, kiedy zbudowano 2,4 mln m 2.

- Wzrost aktywności deweloperów powierzchni logistycznych jest bardzo zauważalny, szczególnie w ostatnich kilku kwartałach. Przewidywany wzrost ekonomiczny na poziomie 4% w roku 2011 w Polsce i Rosji, dwóch największych ośrodkach ekonomicznych regionu, oraz polepszająca się wciąż sytuacja gospodarcza w Niemczech, miały największy wpływ na zauważalny wzrost popytu i podaży w tym sektorze.

Wzrost produkcji nakłonił wielu deweloperów do budowy i rozbudowy centrów magazynowych w miastach regionalnych, szczególnie w Polsce, Czechach, lecz również na Węgrzech i Słowacji. Na większości rynków, deweloperzy budują po podpisaniu umowy przedwstępnej z przyszłym najemcą lub w tzw. trybie build-to-suit, czyli na konkretne zamówienie i według szczegółowej specyfikacji technicznej klienta - komentuje Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku CB Richard Ellis.

W pierwszym półroczu 2011 r. w Polsce wybudowano zaledwie 130 000 m 2, a w budowie jest kolejne 300 000 m2. Przewidywany popyt na powierzchnie magazynowe i logistyczne może wrócić do poziomów odnotowywanych w latach 2007-2008. Tylko w pierwszym półroczu 2011 r. w Polsce, wynajęto już prawie 900 000 m 2. Wskaźnik powierzchni niewynajętej systematycznie spada w całej Europie Środkowo-Wschodniej i obecnie kształtuje się na poziomie 15,9% (14% w Polsce).

Czynsze efektywne za najlepsze powierzchnie logistyczne w regionie pozostają na stałym poziomie – dla głównych miast region wynoszą obecnie od 2,50-4,50 Euro za m 2 za miesiąc. Rośnie także zainteresowanie inwestorów lokowaniem kapitału w centra magazynowe i logistyczne. W 2010 roku sprzedaże inwestycyjne w tym sektorze osiągnęły poziom 420 mln Euro, co oznacza 40-sto procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rynek powierzchni magazynowych i logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej - najważniejsze fakty raportu:

  • 16 mln m2 – to całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w stolicach regionu Europy Środkowo-Wschodniej,
  • 5 mln m2 – tyle obecnie jest magazynów w miastach regionalnych, głównie w Polsce i Czechach,
  • najwyższe czynsze w regionie odnotowano w Moskwie – 5,50-7,50 Euro za m 2 miesięcznie, najniższe w Polsce Centralnej – 2,5-3 Euro za m 2 miesięcznie,
  • 11,2% - to średnia stopa kapitalizacji inwestycji w centra logistyczne w całym regionie; w Warszawie wynosi 7,75%, w Kijowie 15,0%.

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: