Nowy certyfikat dla nowych inwestycji

2015-10-07 13:07
Biurowce, szpitale czy szkoły certyfikowane w systemie WELL Building Standard® mają być przedew wszystkim dobrym środowiskiem pracy
Autor: Marcin Czechowicz WELL Building Standard® koncentruje się na wpływie architektury na zdrowie i dobre samopoczucie użytkownika.

WELL Building Standard®  to certyfikat różniący się wyraźnie od BREEAM i LEED, najbardziej znanych w Polsce systemów oceny jakości budynków.

Ustanowiony w 2012 roku WELL Building Standard® w odróżnieniu od innych systemów certyfikacji (LEED, BREEAM) określa przede wszystkim warunki pracy w budynku z punktu widzenia użytkownika. Audytorzy oceniają wpływ środowiska - biura, szpitala czy centrum handlowego - na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników. Przedmiotem zainteresowania nie jest tylko samopoczucie w trakcie pracy, ale też długofalowe skutki przebywania w danym budynku. Chodzi m.in. o poczucie komfortu, wydajność pracy, jakość snu czy częstotliwość występowania chorób. Standard opracowany został przez firmę Delos® we współpracy z Cleveland Clinic oraz University of Columbia Medical School. W przygotowaniu programu brali udział specjaliści z różnych dziedzin, przede wszystkim architekci i lekarze. Punktem wyjścia dla autorów systemu było założenie, że najważniejszym kapitałem każdej firmy są pracownicy, a poprawa jakości przestrzeni ma bezpośredni wpływ na ich życie i pracę. 

Certyfikacja

WELL Building Standard® określa wymagania eksploatacyjne w siedmiu kategoriach, oceniając jakość powietrza, wody, pożywienia, światła, poczucia komfortu, oraz wpływu budynku na ciało i umysł (Air, Water, Nourishment, Light, Fitness, Comfort, Mind).
Pod tymi ogólnymi hasłami kryją się badania różnych aspektów funkcjonowania budynku. Niektóre z nich wydają się oczywiste, jak stężenie dwutlenku węgla w powietrzu czy dostęp do naturalnego oświetlenia. W procesie certyfikacji sprawdzane są materiały budowlane i wykończeniowe, które mogłyby wydzielać szkodliwe substancje chemiczne. Na negatywną ocenę mogą wpłynąć nie tylko zła jakość wody czy powietrza, ale też dostępnej w budynku żywności. Źle widziane są np. automaty ze słodzonymi, gazowanymi napojami czy frytki serwowane w zakładowej stołówce. W kategorii „mind” mieszczą się np. poczucie prywatności, wsparcie udzielane przez pracodawcę rodzicom czy wydzielenie przestrzeni na regeneracyjną drzemkę. Badania dotyczą 48 głównych obszarów.

Nie tylko nowe inwestycje

Certyfikat przyznawany jest na trzech poziomach, platynowym, złotym i srebrnym. Nie jest przyznawany na stałe. Aby utrzymać przyznaną ocenę, zarządcy nieruchomości muszą poddawać budynek cyklicznym badaniom. Jakość wody, powietrza i inne wybrane parametry sprawdzane są dorocznie. 
Certyfikacji mogą być poddawane nowe i funkcjonujące już budynki.

Więcej informacji: http://www.wellcertified.com
 
WELL Building Standard® został w Polsce zaprezentowany podczas V PLGBC Green Building Symposium



Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej