Nowe wymagania efektywności energetycznej dla urządzeń grzewczych - dyrektywa ErP

2015-09-15 12:29
etykieta ErP urządzeń grzewczych
Autor: Andrzej Szandomirski

Zmieniają się wymagania odnośnie efektywności energetycznej źródeł ciepła i zasobników c.w.u. Ponadto urządzenia o mocy do 70 kW oraz zasobniki pojemności do 500 l będą musiały być znakowane specjalnymi etykietami efektywności energetycznej. Obowiązki te nakłada dyrektywa europejska ErP (Energy related Products), która wchodzi w życie 26 września 2015. To oznacza zmiany dla producentów i dystrybutorów urządzeń grzewczych, a także instalatorów. Nowa dyrektywa energetyczna ważna jest również dla użytkowników urządzeń grzewczych.

Dyrektywa ErP w sprawie ekoprojektu

Dyrektywa ErP (Energy related Products) jest wynikiem realizacji globalnej polityki klimatycznej i energetycznej, a w efekcie przyjęcia przez państawa UE zobowiązania do realizacji tzw. programu 20/20/20. Założeniem programu jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększenie o 20% udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu oraz poprawę, także o 20%, efektywności wykorzystania energii. Wszystkie założenia ekoprojektu powinny być zrealizowane do 2020, a punktem odniesienia jest tu rok 1990.
Dyrektywa ErP określa więc minimalne wymagania dotyczące właściwości produktów zużywających energię i mających wpływ na środowisko, w tym przypadku kotłów grzewczych (gazowych, olejowych i elektrycznych), pomp ciepła, urządzeń kogeneracyjnych oraz zasobników c.w.u.

Jakie zmiany na rynku grzewczym wnoszą nowe przepisy unijne?

1. Nowa metoda oceny efektywności urządzeń grzewczych
Od 26 września 2015 obowiązują nowe wymagania dotyczące oceny efektywności energetycznej urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Do tej pory sprawność urządzenia grzewczego wyliczano, biorąc pod uwagę wartość opałową paliwa, dlatego też kotły kondensacyjne wykorzystujące ciepło skroplonej pary wodnej ze spalin, przy tej metodzie obliczeń osiągały sprawność przekraczającą 100%.
Nowa metoda odnosi się do ciepła spalania paliwa, a dodatkowo uwzględnia zużytą energię, np. na straty postojowe lub energię elektryczną zużytą przez urządzenia grzewcze. Obliczana w ten sposób sprawność kotłów kondensacyjnych nie przekroczy więc 100%. Minimalne wymogi dyrektywy ErP dotyczące efektywności energetycznej kotłów odpowiadają poziomowi, który spełniają tylko kotły kondensacyjne. Wiąże się to w praktyce z wycofaniem ze sprzedaży konwencjonalnych kotłów gazowych i olejowych. Jedynym wyjątkiem będą kotły z otwartą komorą spalania jednofunkcyjne o mocy do 10 kW oraz dwufunkcyjne o mocy do 30 kW.

2. Etykiety produktowe na urządzeniach grzewczych - nowe obowiązki producentów, dystrybutorów, instalatorów
Wraz z wejściem w życie dyrektywy ErP na urządzeniach grzewczych o mocy do 70 kW i zasobnikach do 500 l pojawią się etykiety efektywności energetycznej, znane do tej pory ze sprzętu AGD. Znakowanie etykietami urządzeń grzewczych to obowiązek producenta. Etykiety muszą pojawić się nie tylko na samych urządzeniach, ale także we wszystkich materiałach służących producentom i dystrybutorom do komunikacji z konsumentem, czyli reklamach, katalogach, cennikach, stronach internetowych oraz ekspozycjach w punktach sprzedaży.
Etykietowanie dotyczy również zestawów urządzeń grzewczych i to już należy do obowiązków instalatorów, którzy montując kompleksowe rozwiązanie grzewcze składające się z więcej niż jednego urządzenia, będą musieli określić efektywność energetyczną całego systemu. Wyjątkiem będą pakiety grzewcze, których przynależność do określonej klasy efektywności energetycznej określił wcześniej producent.

Klasy efektywności energetycznej urządzeń grzewczych
Aby dane urządzenie można było sklasyfikować pod kątem efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń, musi zostać poddane badaniom w specjalistycznym laboratorium, w celu określenia osiąganej sprawności sezonowej (ɳs). W zależności od tego, jaką sprawność sezonową osiąga urządzenie, przypisywana mu jest określona klasa efektywności energetycznej. Dostępnych jest 9 klas – od A++ do G. W 2019 roku wprowadzona zostanie klasa A+++, a znikną trzy najniższe klasy E, F i G. Jednak dla zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne, klasa A+++ pojawi się na etykiecie już we wrześniu 2015. Etykiety mają ułatwić użytkownikom ocenę efektywności energetycznej urządzeń grzewczych.

etykieta efektywności energetycznej
Autor: BOSCH Opis etykiety energetycznej dla urządzenia grzewczego
Opis etykiety energetycznej dla zestawu grzewczego
Autor: BOSCH Opis etykiety efektywności energetycznej dla zestawu grzewczego z urządzeniem wielofunkcyjnym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej