Nowe warunki techniczne od 1 stycznia 2014. Nowe wymagania dla przegród i zapotrzebowania budynków na energię

2013-09-10 16:07
Program „SAMOspłacający się dom”
Autor: MURATOR S.A. Projekt z programu „SAMOspłacający się dom”

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) opublikowało w Dzienniku Ustaw (z 13 sierpnia 2013) Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. To rozporządzenie było oczekiwane od dawna przede wszystkim ze względu na nowe standardy zapotrzebowania na energię, jakie muszą spełniać budynki. Na dostosowanie się do wskaźników optymalnych wskazanych przez unijną dyrektywę jest tylko siedem lat.

W Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) z 5 lipca 2013 w sprawie zmian w dotychczasowych warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie najważniejsze zmiany dotyczą wentylacji nawiewno-wywiewnej oraz parametrów, jakie powinien osiągać dla budynków wskaźnik EP, określający roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną.

Zobacz nowe warunki techniczne obowiązujące od stycznia 2014 - ujednolicony tekst rozporządzenia wraz z komentarzami ekspertów

Wentylacja

W odniesieniu do wentylacji, nowe warunki techniczne – przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2014 – określają m.in., by wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna lub wentylacja hybrydowa. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego. Instalacja wentylacji hybrydowej, wentylacji mechanicznej wywiewnej oraz nawiewno-wywiewnej powinna mieć wentylatory o regulowanej wydajności.

Zapotrzebowanie budynku na energię

Nowe warunki techniczne ustalają stałe wartości bazowe wskaźnika EPH+W, który określa roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody w budynku. Ta wartość bazowa może być powiększona o ilość energii zużywanej na chłodzenie i oświetlenie budynku. Nowe wymagania dla energochłonności budynków przekładają się również na wymagania wobec izolacyjności termicznej przegród - obowiązywać będzie nowa wartość graniczna współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne U ≤ 0,25 W/(m2K). Zmianie ulegną również wymagania wobec dachów, stropów czy ścian wewnętrznych. Nowoprojektowane budynki będą musiały spełniać jednocześnie wymagania co do maksymalnego zapotrzebowania na energię pierwotną (wskaźnik EP) oraz co do minimalnej izolacyjności termicznej przegród (współczynnik U) (obowiązujące jeszcze przepisy dopuszczają spełnienie tylko jedno z powyższych wymagań).

Maksymalna wartość wskaźnika EP określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia trzeba będzie obliczać na podstawie wzoru:
EP = EPH+W + ΔEPC + ΔEPL; [kWh/(m2 · rok)]
gdzie:
EPH+W – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej
wody użytkowej,
ΔEPC – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby chłodzenia,
ΔEPL – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby oświetlenia.

Zobacz tabelę parametrów, jakie powinny mieć przegrody

tabela parametrów, jakie powinny mieć przegrody
Autor: r.

Nowe wymagania zapotrzebowania na energię (EP) w zależności od rodzaju budynku, harmonogram zmian

wartosci wskaznika Ep
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej