Anne-Line Citerne: Rzucam wyzwanie

2019-03-07 13:06
Anne-Line Citerne
Autor: Archiwum prywatne Anne-Line Citerne, DuPont Building Innovations

„Są dwie mocne strony, którymi kobieta może się wykazać w technicznym segmencie" – ocenia Anne-Line Citerne z DuPont Building Innovations, Project Manager na Środkowo-Wschodnią Europę i Afrykę. Sprawdź, o jakie cechy kobiet chodzi...

Jest pani inżynierem mechanikiem, ale dzisiaj namawia Pani do wykonywania fasad z materiału Corian®... To była prosta czy pokrętna droga? Skąd zainteresowania taką męską raczej „specjalizacją”
– DuPont jest firmą opartą na nauce i innowacyjnych rozwiązaniach i dlatego nie było trudnym przekonanie firmy do tego planu. Firma DuPont testowała już wcześniej Corian® na fasady i zdecydowano, że jest to dobry sposób na jego wykorzystanie. Byłam zainteresowana rozwijaniem tego nowego obszaru, ponieważ w mojej karierze w DuPont, a także w firmach, w których pracowałam wcześniej, zawsze lubiłam nowe zadania i bardzo często byłam zaangażowana w projektach przełomowych. Byłam także zafascynowana ideą stosowania tego materiału na zewnątrz budynków. Kobiety przez lata miały z nim do czynienia w kuchniach, łazienkach i spodobała mi się myśl, że właśnie kobieta może rozpocząć taki proces… Corian® został opracowany z myślą o bardziej praktycznych potrzebach kobiet i teraz kobieta przedstawia go budownictwu i architekturze, czyli bardziej"męskim" obszarom działania oraz światu...

W firmie DuPont jest Pani odpowiedzialna za zastosowania Corianu w architekturze, także koordynuje Pani opracowanie i możliwości użycia tego materiału do produkcji grzejników. Co to za materiał i na czym polega Pani praca?
– Corian® jest niezwykle wszechstronnym materiałem, którego sposoby wykorzystania ciągle zaskakują nie tylko firmę DuPont, ale również architektów, projektantów, właściwie cały rynek. Był on używany w Ameryce Północnej do wykończania powierzchni kuchennych i łazienkowych, a teraz można zobaczyć go na ogromnym budynku na Wybrzeżu Kości Słoniowej, został także wybrany jako wykończenie wszystkich stacji benzynowych w Azerbejdżanie… Moim głównym zadaniem jest rozszerzanie możliwych aplikacji z wykorzystaniem Corianu.
Dotyczy to szczególnie architektury, architektury wnętrz, jak również rozwoju w obszarze np. grzejników i innych systemów oraz sprzętów możliwych do zamontowania w domach i wnętrzach komercyjnych (obejmujące także sprzęt możliwy do zainstalowania na powierzchni materiału). Jest to związane z badaniami technicznymi, świadectwami, szukaniem partnerów, międzynarodowym budowaniem kontaktów z ludźmi. Muszę przyznać, że jest to bardzo fascynujący obszar, który świetnie wpasował się w moją edukację, doświadczenie i zainteresowania zawodowe.

Jakie są mocne strony kobiecego udziału w tak bardzo technicznych sektorach?
– Opierając się na doświadczeniu, myślę, że są dwie mocne strony, którymi kobieta może się wykazać w tak technicznym segmencie. Pierwszą jest umiejętność „słuchania różnych głosów” i ułatwienie dialogu pomiędzy różnymi stronami i graczami zaangażowanymi w projekt. Jest to bardzo ważne, kiedy pracuje się z innowacyjnymi projektami, rzucając wyzwanie tym, którzy zrobili już coś w przeszłości. Drugą jest umiejętność „pracy ponad problemami” w taki sposób, aby projekt posuwał się naprzód, nawet gdy wydaje się, że nie wszystkie elementy układanki idealnie do siebie pasują.

Praca jest niewątpliwie pani pasją, ale na pewno nie jedyną...
- Mam wiele zainteresowań, jednak nie mam teraz wystarczająco dużo czasu, aby się im poświęcić. Kocham sport: pływanie (dwa razy w tygodniu), jazdę na nartach i żeglowanie, nurkowanie i bieganie. Brałam udział w krótkim triatlonie, kiedy nie miałam jeszcze dzieci. Nadal nurkuję i żegluję podczas wakacji i zaczynam przekazywać moje zainteresowania moim dzieciom. Lubię także rysować i malować, brałam udział w wielu warsztatach i lekcjach. Ale moje największe zainteresowanie kieruję w stronę architektury i designu. Jestem zafascynowana „wielkimi” architektami, jak Le Corbusier  z Francji, Oscarem Niemeyerem z Brazylii, a spośród współczesnych Jeanem Nouvelem, którego zresztą miałam przyjemność poznać.

Na pewno Pani dużo podróżuje, no i jeszcze takie liczne zainteresowania... A gdzie w tym wszystkim miejsce dla rodziny?
- Dzięki firmie, dla której pracuję, od wielu już lat mam możliwość pracowania w domu. Bardzo mi to pomaga w organizowaniu codziennego życia rodzinnego. Podróżuję rzeczywiście dość często, więc kiedy jestem w domu mogę być bardziej obecna i spędzać więcej czasu z dziećmi, a przy tym nie tracę czasu na dojazd do pracy.

Czy są jakieś miejsca, które chciałaby Pani zobaczyć? Jakie przygody się Pani marzą?
- Bardzo lubię japońską kulturę i ich sposób życia. Bardzo chciałabym odwiedzić ten kraj. Trzymam kciuki za to, że wkrótce pojadę tam w podróż służbową.

Czy jest pani kobietą spełnioną?
- Tak, myślę, że tak. Lubię moją pracę, która idealnie wpasowuje się w moją edukację i zainteresowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej