W 2015 zatrudnienie w Skanska wzrosło o 1000 osób. Prognozowana jest wyższa koniunktura

2015-12-17 16:06
Trasa średnicowa na Śląsku, Skanska S.A.
Autor: materiały od firmy Skanska S.A. Nowa trasa średnicowa na Śląsku, Skanska S.A., 2015. Odcinek G1 o długości 2,8 km. Trasa prowadzi od ul. Kujawskiej w Gliwicach do granicy z Zabrzem. Na tym odcinku powstało 5 obiektów inżynierskich – wiadukty drogowe nad torami kolejowymi, ul. Wschodnią, ul. Błonie i ul. Kujawską oraz największy węzeł drogowy na trasie średnicówki – skrzyżowanie z autostradą A1. Węzeł w kształcie koniczyny tworzą cztery łącznice i most biegnący ponad autostradą i rzeką Kłodnicą. Długość wszystkich dróg na wiadukcie razem z łącznicami to blisko 4 km. Teren, na którym zbudowano obiekt jest podmokły, dlatego w celu jego umocnienia wbito pale o łącznej długości 10 km

Rok 2016 powinien przynieść pozytywne zmiany na polskim rynku budowlanym i przez kilka kolejnych lat prawdopodobnie czeka nas ożywienie – uważa Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska SA.

Rok 2015 – kolejny trudny okres czy kryzys w budownictwie zażegnany? Jak się zmieni branża budowlana w roku 2016?
- Rok 2015 był z pewnością trudnym rokiem. Z jednej strony kończyły się projekty z poprzedniej perspektywy unijnej, ale jednocześnie środki z nowej, aktualnej perspektywy nie znalazły się na rynku. Rok 2016 powinien być jednak czasem pozytywnych zmian na polskim rynku budowlanym. Czeka nas prawdopodobnie ożywienie. Mamy przed sobą kilka lat, w których sektor budowlany będzie miał dobre warunki do wzrostu. Nowa pula środków unijnych przyczyni się do realizacji kolejnych inwestycji infrastrukturalnych i budowlanych w ramach zamówień publicznych. Jak podają analizy sektora przeprowadzone przez Euroconstruct, polski rynek budowlany jest siódmym co do wielkości w Unii Europejskiej i jednym z dwóch najszybciej rozwijających się na kontynencie.
Oczywiście firmy budowlane muszą brać pod uwagę, że za kilka lat wyczerpie się pula środków unijnych. Dzięki silnej obecności na rynkach lokalnych Skanska jest na to przygotowana. Jesteśmy zainteresowani dużymi infrastrukturalnymi projektami, ale podstawą naszego biznesu są projekty średniej i małej wielkości, realizowane przez gminy, urzędy miast, powiaty, urzędy marszałkowskie i inwestorów prywatnych. Takie projekty będą na rynku zawsze, również po 2020 roku, kiedy wyczerpie się pula środków unijnych. Dlatego nasza obecność w całym kraju pozwala nam na niezależność od dotacji unijnych. Jesteśmy także blisko naszego klienta, co pozwala nam jeszcze lepiej poznawać regionalne rynki, rozpoznawać potrzeby lokalnych społeczności i zyskiwać nowe kontrakty. Właśnie to, a także wewnętrzny mechanizm finansowania w ramach Grupy Skanska, dają nam niezależność od czynników zewnętrznych i zapewniają stabilność.
 
Z jakich działań, inwestycji, osiągnięć roku 2015 jesteście Państwo najbardziej dumni?
 - Rok 2015 przyniósł nam wiele nagród i wyróżnień zdobytych w obiektywnych, zewnętrznych rankingach i konkursach. Wyniki finansowe za rok 2014 zapewniły nam pozycję największej i najbardziej efektywnej firmy budowlano-deweloperskiej na naszym rynku. W raporcie Deloitte „Polskie spółki budowlane 2015” opublikowanym w październiku 2015 r. znaleźliśmy się na pierwszym miejscu zestawienia pod względem przychodów za rok 2014. Na Liście 500 „Rzeczpospolitej” byliśmy najwyżej notowaną pod względem przychodów za rok 2014 oraz najbardziej efektywną firmą branży budowlano-deweloperskiej. W grudniu br. otrzymaliśmy po raz trzeci tytuł Real Estate Construction Company of the Year w konkursie Eurobuild Awards.  
Jesteśmy także od lat najlepszym pracodawcą wśród specjalistów i studentów. W tym roku już po raz ósmy z rzędu zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu Firma dla Inżyniera. Otrzymaliśmy także po raz szósty tytuł „Most Attractive Employer” w kategorii „Inżynieria” w największym badaniu opinii studentów w Polsce przeprowadzonym w 2015 r. przez firmę Universum. „Najbardziej pożądany pracodawca w opinii specjalistów i menedżerów” w rankingu Antal International w kategorii: Branża budowlana, nieruchomości to z kolei tytuł, który przyznano nam po raz trzeci.
 W 2015 roku realizowaliśmy około 1300 inwestycji i również pod tym względem jesteśmy unikalną na polskim rynku firmą budowlaną. Wśród najważniejszych zrealizowanych w tym roku kontraktów można wymienić m.in. terminal przylotowy w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, centrum przeładunkowe oraz oddział UPS w Dobrej niedaleko Strykowa, Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze, budowę odcinka G1 Drogowej Trasy Średnicowej Katowice – Gliwice oraz modernizację linii tramwajowych w aglomeracji śląskiej.
Od kilku lat budujemy silną lokalną obecność – mamy struktury w każdym województwie i praktycznie w każdym powiecie. Dzięki temu jesteśmy blisko naszych klientów i ich potrzeb. Analizujemy rynek i umacniamy obecność tam, gdzie ma on największy potencjał rozwoju. W 2015 roku utworzyliśmy oddział w Białymstoku i rozszerzyliśmy działalność oddziału w Olsztynie. Jesteśmy również zainteresowani dużymi projektami infrastrukturalnymi finansowanymi ze środków unijnych i utworzyliśmy specjalną jednostkę przygotowaną do ich realizacji. Uczestniczymy w przetargach na te projekty i będziemy realizować drogę ekspresową S8 z Wyszkowa do granicy województwa mazowieckiego o wartości ponad 250 mln zł.
 
Od kilku lat firma zdobywa tytuł Najatrakcyjniejszego pracodawcy w budownictwie. Co pozwala Państwu osiągać ten sukces rok w rok?
- Jesteśmy firmą, w której w centrum jest człowiek – przede wszystkim pracownik ale też nasz klient, inwestor czy najemca. Na pierwszym planie stawiamy bezpieczeństwo i dbałość o życie i zdrowie ludzi. Jako największy gracz na polskim rynku budowlanym zapewniamy pracownikom wyzwania i projekty, które dają im wiele możliwości rozwoju. Profesjonaliści doceniają nas za możliwości szkoleń i rozwoju, a także za standardy pracy i wartości, którymi kierujemy się w codziennej pracy: odpowiedzialność, wysoką jakość, etykę i transparentność. Z kolei studenci wysoko cenią przyjazną atmosferę i liderów pomagających w rozwoju osobistym. W związku z rozwojem firmy zarówno w 2015, jak w 2014 roku, zatrudnialiśmy rocznie ponad 1000 osób. W kolejnych latach przewidujemy dynamikę zatrudnienia na podobnym poziomie.

Krzysztof Andrulewicz, Skanska SA
Autor: Skanska SA Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej