Skanska szuka pracowników

2015-03-18 16:58
Skanska SA
Autor: Skanska SA

Kilka ostatnich lat przynosiły niezbyt optymistyczne wieści co do kondycji firm budowlanych w Polsce. Zaczynają się jednak pojawiać zielone światełka w tunelu. Co prawda nie dotyczy to jeszcze wszystkich firm, a tylko tych większych, ale być może jest to dobry prognostyk. Skanska poinformowała właśnie, że rok 2014 był dla firmy dobry, a zatrudnienie zwiększyło się o 1000 osób... 

W 2014 Grupa Skanska odnotowała znaczący wzrost w Polsce. Łączne przychody wszystkich jednostek Skanska działających na naszym osiągnęły poziom prawie 5,1 mld zł, zysk operacyjny wyniósł 397 mln zł. W minionym roku Skanska zwiększyła zatrudnienie o ponad 1000 nowych pracowników (stan zatrudnienia obecnie to 7500 specjalistów z obszarów budowlanego i deweloperskiego). Według firmy rok 2015 zapowiada się równie dobrze. Polski rynek budowlany od kilku lat targany jest kryzysami. W ramach strategii zaradczych na trudne czasy w firmach budowlanych pojawiła się dywersyfikacja działalności. I chodzi tu nie tylko o specjalizowanie się w różnych typach inwestycji czy robót budowlanych, ale również o działalność w różnych obszarach na kilku rynkach. Przykładem takiej strategii jest także Skanska.

Jedna „noga” – budownictwo, druga ...

Skanska znana jest przede wszystkim jako firma budowlana. Kiedyś startowała raczej w większych i dużych przetargach, obecnie stawia na rozwój przede wszystkim większej liczby małych i średnich projektów. W 2014 roku firma realizowała w całej Polsce ponad 1300 kontraktów. Były (niektóre jeszcze w toku) inwestycje drogowe, specjalistyczne (np. szpitale), obiekty użyteczności publicznej. W ubiegłym roku firma podpisała prawie tysiąc umów z klientami prywatnymi i publicznymi. Portfel zamówień jest podzielony niemal po połowie pomiędzy kontrakty inżynieryjne i kubaturowe.
– Umocnienie obecności w regionach to jeden z naszych głównych celów biznesowych. W 2015 zamierzamy kontynuować tę strategię i dalej wzmacniać naszą lokalną obecność – zapowiada Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska SA. Firma ma struktury działające już praktycznie w każdym województwie i w zdecydowanej większości powiatów. W 2014 otwarto oddziały budownictwa inżynieryjnego w Łodzi i Bydgoszczy oraz budownictwa ogólnego w Gdańsku.
W 2014 Skanska zatrudniła w swoich oddziałach ponad 1000 pracowników umysłowych i produkcyjnych. W tym roku również będzie prowadzona intensywna rekrutacja. Są oferty pracy dla specjalistów z uprawnieniami, nie tylko w obszarze budownictwa ogólnego, drogowego i mostowego, ale również z doświadczeniem w instalacjach elektrycznych, sanitarnych czy budownictwie kolejowym, są oferty praktyk dla studentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie w budownictwie.

Budowa i wynajem komercyjnej powierzchni biurowej to kolejna działalność firmy Skanska. Realizuje ją Skanska Property Poland, która w 2014 wybudowała ponad 74 000 m2 nowoczesnych biur, z których 76% powierzchni znajdowało się w miastach poza Warszawą. Firma oddała również do użytku dwa budynki biurowe i sprzedała trzy. Grunty pod kolejne tego typu inwestycje są już zakupione.
Skanska Residential Development Poland to również deweloper na rynku mieszkaniowym. W 2014 firma oddała w Warszawie do użytku 500 mieszkań. Sukces sprzedaży zachęcił do kolejnych inwestycji, firma pilnie szuka nowych atrakcyjnych terenów blisko centrum Warszawy.
Kolejnym obszarem, w który wkracza Skanska to partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Firma planuje – jako Skanska Infrastructure Development – realizację kolejnych projektów PPP w kraju, bazując na doświadczeniu z realizacji północnego odcinka autostrady A1 w formule partnerstwa. Pomocna będzie także silna obecność lokalna oraz know-how z innych krajów, głównie z Wielkiej Brytanii i Szwecji.
– Polska potrzebuje PPP nie tylko dlatego, że po roku 2020 skończą się pieniądze unijne. Bazując na historii możemy potwierdzić że projekty w tym modelu są realizowane szybciej i lepiej. Partnerom prywatnym, analizującym i angażującym się w projekt z perspektywy długookresowej 20-30 lat zależy, by to co tworzą było trwałe, bezpieczne, energooszczędne, a także by przynosiło długotrwałe korzyści. W takich właśnie realizacjach specjalizuje się Skanska – komentuje Waldemar Olbryk ze Skanska Infrastructure Development.
PPP będzie realizowane przede wszystkim w regionach. Firma bierze udział w pierwszym, pilotażowym projekcie PPP na rehabilitację i utrzymanie dróg w województwie kujawsko-pomorskim. Liczy też na uruchomienie przetargów na poziomie państwowym. Ponadto będą w tym obszarze poszukiwane kolejne projekty drogowym, rozważany jest udział w projektach dotyczących obiektów użyteczności publicznej.

Na koniec pozostaje tylko podsumować pozytywne prognozy Skanska na rok 2015 – i tak to się właśnie robi...

Skanska_Park Ostrobramska_2
Autor: Skanska Residential Development Poland Park Ostrobramska w Warszawie, czyli inwestycja deweloperska Skanska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej