Podstawą sukcesów dewelopera jest trafny wybór lokalizacji

2012-07-23 12:09
Konstanty Strus
Autor: Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus

Deweloperzy mają obecnie spore kłopoty, natomiast Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus rozpoczyna w Białymstoku nową potężną inwestycję - rozmowa z Konstantym Strusem właścicielem firmy Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus...

Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus rozpoczyna właśnie nową inwestycję - Galerię Jurowiecką

– Nie jedną, kontynuujemy i rozpoczynamy kilka inwestycji, ale Galeria Jurowiecka jest wyjątkowa. To inwestycja, do której przygotowywaliśmy się od dawna – jest to obiekt handlowy nowego typu, nie tylko galeria ze sklepami, gastronomią i kinem, ale także hotel. Podstawą tej inwestycji, podobnie jak i innych zrealizowanych przez moją firmę, jest trafny wybór lokalizacji. Zasada: lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja zawsze się sprawdza. Jestem przekonany, że sprawdzi się także tym razem.

Panuje jednak opinia, że Polska została już wystarczająco nasycona galeriami handlowymi?
– Być może duże miasta tak, ale mniejsze ośrodki jeszcze nie, a wśród nich na pewno Siedlce i Białystok. Jurowiecka będzie co prawda trzecią galerią handlową w Białymstoku, ale zupełnie wyjątkową. Galeria Jurowiecka jest bowiem położona w samym centrum miasta, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, przy trasie spacerowej nad rzeką Białą, a jednocześnie tuż obok dużego osiedla mieszkaniowego. Ponadto, jest ona bardzo dobrze skomunikowana z miastem (przez ulice: Piłsudskiego, Sienkiewicza, Jurowiecką, Fabryczną) a klientom przyjezdnym zapewni własny parking podziemny na 460 miejsc. Białystok to miasto trzystutysięczne i wraz z województwem zamieszkuje je 1 200 tys. mieszkańców, potencjalnych klientów galerii.

Jak wygląda finansowanie Galerii Jurowieckiej? Środki własne? Kredyty - jeśli tak, to na jakich warunkach?
– Potencjał firmy i ponad dwudziestoletnie doświadczenie powodują, że śpię spokojnie. Bez problemu uzyskamy kredyty, gdy tylko będą potrzebne. Na razie finansujemy inwestycję ze środków własnych. Przewiduję, że do ukończenia stanu surowego kredyt nie będzie konieczny. Czy powierzchnie handlowe galerii są już wynajęte, kto będzie operatorem hotelu a kto kina? Zagospodarowanie powierzchni handlowych jest obecnie w trakcie uzgodnień z przedstawicielami sieciowych marek z branży spożywczej, elektronicznej i oczywiście odzieżowej – chcemy, by były to prestiżowe marki z modną i pożądaną odzieżą. Jeśli chodzi o kino, już podpisaliśmy umowę z Helios S.A., natomiast sprawa hotelu jest w trakcie negocjacji – bierzemy pod uwagę poważną sieć hoteli. Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji, kto poprowadzi projektowany trzygwiazdkowy hotel. Może zrobimy to sami na zasadzie franczyzy?

Obserwuje się coraz mniej przetargów a na rynku panuje przekonanie, że ceny usług budowlanych spadają. Są to zjawiska korzystne czy niekorzystne?
– Zależy dla kogo. Moja firma z jednej strony jest inwestorem, z drugiej – wykonawcą, bo jesteśmy przedsiębiorstwem budowlanym, którego podstawową działalnością są usługi budowlane, ale mamy także dział zajmujący się zarządzaniem nieruchomościami. Administrujemy na przykład zbudowanymi przez siebie budynkami oraz galerią handlową w Siedlcach, która jest własnością firmy. Powiem więc, że dla inwestorów niższe ceny usług budowlanych są z pewnością korzystne, podobnie jak i dla zarządców nieruchomości, którzy muszą zlecać wykonanie określonych prac podczas napraw i remontów.

Z jakimi pracowniami architektonicznymi Pan współpracuje? Czy proponują one najnowocześniesze - energooszczędne i ekologiczne rozwiązania?
– Od wielu lat współpracuję z pracownią architektoniczną „Bulak Projekt”. Doskonale się rozumiemy, razem wybudowaliśmy wiele obiektów, głównie mieszkalnych, ale także Dom Handlowy Milenium w Siedlcach. Obecnie zaczynamy Galerię Jurowiecką w Białymstoku. Wśród mieszkaniówki jest na przykład warszawskie Osiedle Cora przy ul. Terespolskiej (ponad 500 mieszkań), budynki wielorodzinne na Bemowie przy ul. Pirenejskiej (300 mieszkań) oraz starsze (z 1998 roku) przy ul. Siedleckiej na Pradze Południe (ok. 100 mieszkań) czy z lat 2002-2003 „Przy Bażantarni” na Ursynowie (ponad 200 mieszkań). Nabywcy mieszkań coraz częściej zwracają uwagę na koszty eksploatacji mieszkań. Koszt utrzymania nieruchomości i jej niezawodna eksploatacja są bardzo istotne i ściśle związane z zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Lokalizacja inwestycji i spełnienie warunku niskich ksztów eksploatacji jest podstawą do pełnej i zadawalającej komercjalizacji obiektów handlowo- usługowych, jak też do sprzedaży mieszkań. Myślę, że nabywcy będą coraz częściej pytać o wysokość opłat miesięcznych. My z racji tego, że sami zarządzamy budynkami oddanymi już do użytku, doskonale znamy koszty utrzymania nieruchomości. Możemy z dużą dokładnością je określić i podać klientom. Jeśli natomiast mówimy o nowoczesnych ciekawych rozwiązaniach technicznych, to warto wspomnieć o rozwiązaniu, jakie proponujemy w Białymstoku. W Galerii Jurowieckiej korzystać będziemy z pary technologicznej (której linia przebiega tuż obok terenu inwestycji). Poprzez system wymienników będzie ona używana do produkcji chłodu na potrzeby galerii handlowej oraz hotelu.

Wśród zrealizowanych przez Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus inwestycji są obiekty mieszkalne i handlowe, czy w przyszłości będą także budynki biurowe?
– Nie specjalizuję się w budynkach biurowych, do wybudowania jest jeszcze tyle mieszkań…

Badania rynkowe mówią jednak, że sprzedaż mieszkań spada?
– My nie mamy dużego problemu ze sprzedażą mieszkań. Budujemy w dobrych lokalizacjach i w rozsądnych kosztach. Dostosowujemy projekty mieszkań i ich ceny do potrzeb rynku, np. w Zgierzu koło Łodzi wykańczamy teraz 118 mieszkań, z których wiele jest w cenie i wielkości idealnie dostosowanej do programu „Rodzina na swoim”. To bardzo dobra, poważna oferta dla Zgierza i Łodzi, która nie ma dużej konkurencji ze strony innych deweloperów. Obecnie oferujemy też atrakcyjne mieszkania w Warszawie. W budynku z usługami (ul. Przy Agorze róg Wrzeciono) będzie to 120 mieszkań gotowych do zasiedlenia w 2013 roku. W kwietniu 2012 r. rozpoczęliśmy nową inwestycję na Bemowie - przy ul. Morcinka powstanie w dwóch etapach ok. 220 mieszkań. Także na Woli rozpoczęliśmy nowe osiedle – Radziwie. Docelowo będzie to 450 mieszkań w trzech etapach – pierwszy etap jest już ukończony, drugi będzie gotowy do końca roku, natomiast trzeci rozpoczniemy wiosną. Również w Siedlcach – mieście skąd wywodzi się firma, powstają obecnie nowe budynki, z których pierwszy (100 mieszkań) jest już zrealizowany. Będzie ich w sumie na Osiedlu Partyzantów osiem (o łącznej liczbie 700 mieszkań). Budujemy więc dużo. Mamy też spory zapas ziemi pod przyszłe inwestycje, są to między innymi tereny o wielkości 5 ha w Gdyni, 3 ha w Warszawie czy 2,7 ha w Siedlcach. Nie wykluczamy też nowych zakupów ziemi. Przyszłość widzę więc w jasnych barwach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej