Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Firmy i ludzie

Najbogatsi Polacy, którzy zarobili w branży budowlanej

Tagi:
100 najbogatszych Polaków
,
Forbes
,
najbogatsi Polacy

Na liście 100 najbogatszych Polaków, ogłoszonej przez miesięcznik Forbes nie brakuje nazwisk związanych z budownictwem lub produkcją materiałów budowlanych. Zobaczmy, na które miejsca trafili dzięki swoim fortunom...

 • Michał Sołowow - nr 3 na liście, z majątkiem 5,5 mld zł. Jest dużym udziałowcem m.in. takich firm jak Echo Investment (firma dewweloperska), Barlinek (deski podłogowe) i Rovese (ceramika sanitarna, dawniej Cersanit). Jest biznesmenem, ale również kierowcą rajdowym, ma w swoim dorobku kilkukrotne wicemistrzostwo Europy i Polski.
 • Józef Wojciechowski - nr 11, majątek 1 mld zł. Jest deweloperem, właściciel J.W. Construction Holding, firma do tej pory specjalizowała się w budownictwie mieszkaniowym, teraz buduje też biurowie, hotel i galerię handlową.
 • Krystyna i Ryszard Florkowie - nr 36, majątek 545 mln zł. Zaczęli od zakładu stolarki budowlanej, który znany jest dzisiaj jako Grupa Fakro, produkująca m.in. okna dachowe i kolektory słoneczne.
 • Jerzy Wiśniewski - nr 40, majątek 500 mln zł. Właściciel giełdowej firmy zajmującej się budownictwem specjalistycznym - PBG, kontroluje również firmy Rafako i Energomontaż Południe.
 • Andrzej Walczak - nr 41, majątek 495 mln zł. Z wykształcenia architekt, współtwórca firmy Atlas, dzisiaj jednego z największych producentów materiałów budowlanych. Ma również ogromne zamiłowanie do sztuki.
 • Grzegorz Grzelak - nr 43, majątek 490 mln zł. Kolejny współtwórca firmy Atlas, z wykształcenia inżynier budownictwa. Panowie z Atlasa zaczynali od kleju do glazury produkowanego w niewielkim zakładzie, dzisiaj to ogromnych zakładów produkcyjnych w Polsce i za granicą oraz 3 kopalnie surowców.
 • Witold Anyszka - nr 45, majątek 470 mln zł. Poprzez firmę WAN realizuje się na warszawskim rynku deweloperskim, ale ma plany również poza stolicą.
 • Krzysztof Pruszyński - nr 52, majątek 450 mln zł. Twórca firmy Blachy Pruszyński, produkującej stalowe pokrycia dachowe i elewacje, a do grupy należą jeszcze Metkol Pruszyński (wyroby z metali kolorowych i stali kwasoodpornej), Stolbud Pruszyński (stolarka otworowa) oraz Extral (prasownia profili aluminiowych). Prywatnie kolekcjoner obrazów.
 • Mariusz Książek - nr 56, majątek 380 mln zł. Udziałowiec i szef warszawskiej firmy deweloperskiej - Marvipol. Zaczynał od handlu używanymi samochodami i kilku kantorów. Obecnie działalność deweloperską uzupełnia handlem luksusowymi markami aut (Jaguar i Land Rover)
 • Romuald Stachowiak - nr 59, majątek 370 mln zł. Prezes szczecińskiej firmy SGI Baltis, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym.
 • Zbigniew Juroszek - nr 66, majątek 340 mln zł. Właściciel deweloperskiej firmy Atal, a także Atal Invest, specjalizującej się w wynajmie powierzchni biurowych i magazynowych. Jest także udziałowcem w firmie bukmacherskiej.
 • Roman Rojek - nr 74, majątek 310 mln zł. Trzeci na liście najbogatszych współzałożyciel firmy Atlas. Odszedł z firmy, zajął się działalnością wydawniczą.
 • Jerzy Gajewski - nr 79, majatek 295 mln zł. Właściciel sopockiej spółki dewelopersko-realizacyjnej - NDI, firma organizuje, nadzoruje i realizuje inwestycje w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, biurowego, hotelowego, infrastrukturalnego i przemysłowego.
 • Piotr Voelkel - nr 80, majątek 285 mln zł. Twórca grypy kapitałowej pod marką VOX (meble, profile, drewno).
 • Andrzej Raubo - nr 81, majątek 240 mln zł. Po sprzedaży swoich udziałów w sieci Komfort, zajał się rynkiem nueruchomości.
 • Adam Placek i Mikołaj Placek - nr 81, majątek 240 mln zł. Ojciec i syn, właściciele Oknoplastu, krakowskiej firmy produkującej okna i która ma ponad 1100 salonów w Polsce, ale również we Włoszech (tam jest sponsorem piłkarskiej drużyny Inter Mediolan), Niemczech, Francji, Austrii, na Słowacji w Czechach.
 • Przemysław Koelner i Radosław Koelner - nr 84, majątek 220 mln zł. Bracia kierują dzisiaj międzynarodowym koncernem Koelner SA, który zajmuje innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu technik zamocowań dla budownictwa, produkuje także wiertła, piły tarczowe oraz narzędzia i elektronarzędzia.

Czytaj dalej:
 • 1
 • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: