Duże firmy budowlane nabierają głębszego oddechu, czyli rok 2015 według Warbudu

2015-11-23 8:52
forum radunia warbud
Autor: SUD Architectes Wiszące kładki dla pieszych mają połączyć brzegi Kanału Raduni.

Chociaż weszliśmy w kolejny okres finansowania unijnego, branża budowlana w mijającym roku nie zanotowała znaczącej poprawy. Przewidywania dla budownictwa na rok 2016 są bardziej optymistyczne, ale na większe efekty trzeba będzie poczekać jeszcze rok, dwa. Rozmowa z Jerzym Werle, wiceprezesem zarządu Warbud SA.

Jak ocenia Pan rok 2015 w branży budowlanej?

Chociaż weszliśmy w kolejny okres finansowania unijnego, branża budowlana w mijającym roku nie zanotowała znaczącej poprawy. Oczywiście w porównaniu do trudnych lat 2012-2014, obserwujemy pewne ożywienie, w głównej mierze dzięki inwestycjom z obszaru infrastruktury. Widoczne jest także zwiększenie liczby projektów komercyjnych oraz lepsza koniunktura w segmencie mieszkaniowym. Duże firmy budowlane nabierają głębszego oddechu, bo to one wygrywają największe przetargi. Natomiast firmy średnie i małe, a więc ponad połowa rynku, są ciągle w stagnacji. Symptomem poprawy jest mniejsza liczba bankructw, prawie o połowę w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Największe trudności i kłopoty mijającego roku

Jako największą bolączkę 2015 roku wskazałbym na trudności ze znalezieniem pracowników w określonych zawodach: murarzy, tynkarzy, cieśli oraz fachowców o wąskich specjalizacjach. Staramy się przyciągać pracowników oferując im stabilną pracę, dobre wynagrodzenie i atrakcyjne dodatki socjalne. Żeby pozyskać i przeszkolić nowych pracowników założyliśmy Centrum Szkoleń Praktycznych w Warszawie. Dzięki temu mamy możliwość oceny i podniesienia kwalifikacji nowo zatrudnionych osób. Szkolenia odbywają się m.in. z szalowania, zbrojenia i betonowania pod okiem doświadczonych fachowców.

Co się udało firmie Warbud w mijającym roku - szczególne osiągnięcia, najważniejsze realizacje?

Wśród naszych najnowszych kontraktów, pozyskanych w mijającym roku, nie brakuje nowoczesnych inwestycji, wyróżniających się skalą i zakresem skomplikowania projektu pod względem technicznym czy technologicznym. Do takich realizacji zaliczam nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu na niemal 1000 łóżek. Obecnie to jedna z najważniejszych inwestycji w ochronę zdrowia w Polsce i jedna z większych w Europie. Spółka Warbud jest liderem konsorcjum realizującego ten obiekt. To duże wyzwanie organizacyjne. Wymaga od nas i naszych partnerów wyjątkowej sprawności i dyscypliny. Wierzymy, że wykonamy go z sukcesem i w terminie, bowiem mamy bogate doświadczenie w realizacji obiektów służby zdrowia, które wykonujemy kompleksowo – projektujemy, budujemy i wyposażamy.

Pracujemy przy budowie dwóch dużych i prestiżowych kompleksów handlowych Vratislavia we Wrocławiu i Forum Gdańsk. Obserwujemy, że ciągle jest zapotrzebowanie na tego typu obiekty w Polsce. Wiemy, że inwestorzy prywatni przygotowują się do nowych projektów i trzymamy rękę na pulsie. Zwłaszcza, że w tym sektorze dysponujemy bardzo dobrymi referencjami zdobytymi podczas realizacji największych centrów handlowych w Polsce, jak choćby: Arkadia, Galeria Mokotów w Warszawie, Plaza Poznań i Sosnowiec, Galeria Kazimierz w Krakowie czy Tarasy Zamkowe w Lublinie.

Czekamy na podpisanie umowy na budowę odcinka C Południowej Obwodnicy Warszawy. Złożyliśmy najkorzystniejszą ofertę, która została wybrana i cała procedura przetargowa dobiega końca, a my przygotowujemy się już do realizacji tej inwestycji. Bierzemy udział w wielu przetargach infrastrukturalnych, w których startujemy z naszymi partnerami drogowymi. Są to w dużej mierze przetargi typu „zaprojektuj i wybuduj”, co z naszego punktu widzenia jest korzystne, bo możemy wykorzystać nasze know how, a dzięki temu uzyskać lepszą cenę.

Wspomnieć muszę jeszcze o kontrakcie Warbudu na projekt i budowę, a następnie utrzymanie w okresie 20 lat nowoczesnej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Projekt ten to pierwsza inwestycja w Polsce realizowana w formule PPP, gdzie po stronie Partnera Publicznego występuje jednostka organizacyjna Skarbu Państwa. Podpisanie umowy nastąpiło właśnie w 2015 roku i jest zwieńczeniem naszych działań w zakresie popularyzacji partnerstwa pomiędzy sektorem prywatnym, a publicznym w dziedzinie rozbudowy i zarządzania publiczną infrastrukturą.

Warbud jest inicjatorem cyklu spotkań, pod nazwą „Akademia PPP”, której celem jest szerzenie dobrych praktyk i pozytywnych doświadczeń Warbudu i VINCI w dziedzinie PPP.

Jednak aktywność Warbudu to nie tylko działalność budowlana. Od ponad 5 lat działamy na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Jesteśmy jednym z sygnatariuszy „Porozumienia dla bezpieczeństwa w budownictwie” – inicjatywy utworzonej przez największych generalnych wykonawców w naszym kraju. Warbud bierze udział we wszelkich przedsięwzięciach wypracowanych przez Porozumienie, które aktualnie skupia już dziesięć firm. Stworzyliśmy podstawę do wymiany dobrych praktyk i tworzenia spójnych standardów. Kierunkiem naszych działań jest także rozszerzenie odpowiedzialności za stan BHP na wszystkich uczestników procesu budowlanego począwszy od projektanta poprzez inwestora i inspektora nadzoru. Nasza aktywność rozłożona jest na lata i wiąże się nie tylko ze zmianami organizacyjnymi, ale przede wszystkim ze zmianą mentalności i przyzwyczajeń pracowników.

W mijającym roku nie zabrakło również nagród, wyróżnień i innych wyrazów uznania dla Warbudu. Ogromnym wyróżnieniem dla nas jest przyznanie w 2015 roku odznaki „Zasłużonego dla Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa" za całokształt działań na rzecz branży budowlanej. Cieszy nas także otrzymane Złote Godło w kategorii QI Order, czyli zarządzanie najwyższej jakości, bo przywiązujemy wielką wagę do jakości oferowanych usług oraz wdrożonych standardów zarządzania.

Jerzy Werle, Wiceprezes Zarządu Warbud SA
Autor: Warbud Jerzy Werle, Wiceprezes Zarządu Warbud SA

Jaki będzie rok 2016?

Przewidywania dla budownictwa na rok 2016 są bardziej optymistyczne, ale moim zdaniem na większe efekty trzeba będzie poczekać jeszcze rok, dwa. Największą szansą dla rozwoju branży są inwestycje infrastrukturalne. Szacuje się, że potrzeby inwestycyjne do 2020 r. wynoszą w Polsce ok. 310 mld zł. Na kwotę tę składają się głównie projekty drogowe, kolejowe, energetyczne i związane z ochroną środowiska. Warbud kończy rok dobrym wynikiem i marżą na poziomie 4%. Portfel zamówień na rok 2016 mamy wypełniony w 100 %. Nie są to kontrakty do wykonania jedynie w roku przyszłym, rozkładają się one na 2-3 lata. Oceniam, iż najbliższe pięć lat powinno być dla Warbudu pomyślne, gdyż dzięki dywersyfikacji działalności zawsze znajdziemy zlecenia. Dużą nadzieję wiążemy także z realizacją projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej