Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Firmy i ludzie

Budimex szuka innowacji. Nawet 3 mln zł na projekt

Tagi:
firmy budowlane
,
innowacja
,
wynalazcy

Budimex jest pierwszą firmą budowlaną w Polsce, która zdecydowała się wprowadzić innowacje do swojej działalności. Będzie to robił wspólnie z poznańskim funduszem inwestycyjnym YouNick Mint. Za dobre projekty wynalazcy mogą dostać finansowanie od 1 do 3 mln zł. Pomysły można rejestrować do 21 kwietnia 2017.

Budimex specjalizuje się m.in. w projektowaniu i budowie dróg
Budimex specjalizuje się m.in. w projektowaniu i budowie dróg
Fot.: Budimex

„Kiedy na niezliczonych placach budowy prowadzisz prace o łącznym rocznym koszcie prawie 5 mld zł, nawet najdrobniejsze usprawnienie może przynieść miliony złotych oszczędności albo dodatkowych zysków” – czytamy w opisie tego przedsięwzięcia. Budimex jest otwarty na innowacje na wielu płaszczyznach, począwszy od informatycznego systemu ewidencji i kontroli stanu magazynowego szalunków, lepszą wełnę izolacyjną, może to też być wyspecjalizowany robot pomagający człowiekowi przy trudnych, niebezpiecznych czy precyzyjnych pracach.

Jakie innowacje dla firmy budowlanej?

Budimex i YouNick Mint uzgodnili, że są zainteresowani rozwiązaniami z czterech obszarów. Pierwszy to proces projektowy. Oczekiwane w tym zakresie są np. następujące rozwiązania: wizualizacja danych przestrzennych z wykorzystaniem technik np. AR, holografii, infografiki, wizualizacje 2D/3D; systemy bezinwazyjnego pomiaru; platformy zakupowe i przetargowe; platformy integrujące narzędzia inżynierskie i systemy informatyczne. Drugim obszarem jest proces budowlany, gdzie wymienia się takie przykładowe innowacje jak: materiały o podwyższonych parametrach; bezodpadowe i niskoodpadowe technologie i linie technologiczne; maszyny i urządzenia przyspieszające proces budowlany; budownictwo - pasywne, inteligentne, ekologiczne. Kolejny obszar to obsługa eksploatacyjna i facility management. Przykładowe oczekiwane rozwiązania to: sensory i sieci sensorów do monitoringu; systemy nawigacji i lokalizacji w budynkach i obiektach zamkniętych; narzędzia i procesy wdrażania nowych funkcjonalności i produktów dla klientów; automatyzacja i robotyzacja procesu maintenance nieruchomości. No i wreszcie użytkowanie obiektu. W tym obszarze wymieniane są oczekiwania dotyczące zaawansowanych platform smart home; zarządzania energią w ramach inteligentnej sieci; interfejs człowiek – maszyna i maszyna – maszyna; technologie konserwacji i technologie renowacji. Warunek jest jeden – projekty powinny być unikalne technologiczne, nie mogą być kopią już istniejących rozwiązań, muszą umożliwiać ochronę np. patentem.

Co w zamian za innowacje dla Budimeksu

Wybrane pomysły mogą dostać od 1 do 3 mln zł dofinansowania w ramach programu BRIdge Alfa. Jednak przedstawiciele YouNick Mint podkreślają, że do zdobycia są nie tylko pieniądze. Zgodnie z filozofią funduszu, oferowane są tzw. smart money. Oprócz funduszy wynalazcy mogą również otrzymać w każdym momencie wsparcie ekspertów, nieważne czy chodzi o pomoc w założeniu firmy, projektowanie lub wdrożenie innowacji. W razie braku siedziby czy przestrzeni magazynowej będzie można skorzystać z lokum w YouNick Technology Park w Złotnikach pod Poznaniem.

Pomoc wynalazcom oferuje również Budimex. Może to być wsparcie fachowców z firmy, dostęp do niektórych danych czy możliwość testowania rozwiązań na placach budowy. No i najważniejsze – szansę komercjalizacji dla projektów, które okażą się najbardziej wartościowe.

Swój pomysł trzeba najpierw zgłosić w terminie do 21 kwietnia 2017 na stronie http://www.younickmint.pl/ (liczba rejestracji jest określona, zatem kto pierwszy ten lepszy). Autorzy wybranych projektów zostaną zaproszeni do bezpośredniej prezentacji przed ekspertami YouNick Mint i Budimeksu. Taka możliwość nastąpi 26-27 kwietnia 2017 podczas tzw. Venture Day w YouNick Technology Park w Złotnikach.

Tym, którzy nie zetknęli się wcześniej z YouNick Mint wyjaśniamy, że jest to fundusz inwestujący w innowacje z zakresu biotechnologii i farmacji, nowoczesnej diagnostyki medycznej, smart foods, sztucznej inteligencji i chatbotów, domu inteligentnego oraz budownictwa. Obecnie YouNick Mint realizuje działania w ramach programu BRIdge Alfa organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Założycielką i prezesem YouNick Mint jest Dagmara Nickel, w dorobku której jest m.in. sukces firmy deweloperskiej Nickel Development.

Przypominamy też, że Budimex ma prawie 50-letnie doświadczenie jak firma wykonawcza, od jakiegoś czasu działa również w branży deweloperskiej, zwiększa również swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Firma zatrudnia ponad 6000 specjalistów, ma około 12 tys. kontrahentów. Inwestorem strategicznym Budimeksu jest hiszpańska firma Ferrovial.


Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: