Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic
wstep do akustyki budynku

12 maja 2016

ul. Senatorska 13/15, Warszawa

O KONFERENCJI

Wymagania akustyczne i szkodliwy wpływ hałasu w pomieszczeniach były często marginalizowane w polskim budownictwie. Obecnie jednak zainteresowanie kształtowaniem warunków zapewniających komfort akustyczny w obiektach wzrasta, zarówno wśród architektów, jak i projektantów, nie tylko ze względu na przepisy i normy, lecz także pod wpływem zwiększających się oczekiwań użytkowników. Równoczesne uwzględnienie przepisów budowlanych oraz ochrony przed hałasem i drganiami to trudne zadanie, wymagające ogromnej wiedzy, a także doświadczenia, nierzadko w różnorodnych dziedzinach.


Organizowana przez MURATORA konferencja była okazją do spotkania przedstawicieli branży budowlanej: producentów, inwestorów, projektantów, wykonawców i administratorów. Jej celem była wymiana doświadczeń na temat akustyki w budownictwie, a także propagowanie sposobów poprawnego kształtowania warunków akustycznych w powstających i modernizowanych obiektach.

RELACJA
Akustyka budynków. Jak wykonać projekt zgodnie z prawem? Akustyka budynków. Jak wykonać projekt zgodnie z prawem? Prezentacja dr inż. Elżbiety Nowickiej, pracownika Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska w Instytucie Techniki Budowlanej. Dr inż. Elżbieta Nowicka omówiła obowiązujące w Polsce akta prawne dotyczące akustyki oraz sytuację prawną Polski w tym zakresie na tle regulacji europejskich. Przedstawiła także zasadnicze zmiany w normach wynikające z ich nowelizacji.
dots
WIDEO. Prezentacja: "Akustyka budynków. Jak wykonać projekt zgodnie z prawem?" WIDEO. Prezentacja: "Akustyka budynków. Jak wykonać projekt zgodnie z prawem?" Autorem prezentacji jest dr inż. Elżbieta Nowicka, pracownik Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska w Instytucie Techniki Budowlanej. Autorytet w branży, ekspert w zakresie akustyki architektonicznej oraz budowlanej.
dots
Najczęściej popełniane błędy projektowe i wykonawcze w akustyce budynków mieszkalnych Najczęściej popełniane błędy projektowe i wykonawcze w akustyce budynków mieszkalnych Prezentacja dr inż. arch. Andrzeja K. Kłosaka, adiunkta w Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej omawiająca najczęściej spotykane w budownictwie wielorodzinnym problemy akustyczne oraz błędy projektowe i wykonawcze.
dots
WiDEO. Prezentacja: "Błędy projektowe i wykonawcze w akustyce budynków mieszkalnych" WiDEO. Prezentacja: "Błędy projektowe i wykonawcze w akustyce budynków mieszkalnych" Prelegent - dr inż. arch. Andrzej K. Kłosak - architekt, konsultant akustyczny, założyciel pracowni archAKUSTIK, specjalizującej się w akustyce budowlanej i architektonicznej. Współpracował m. in. przy projektach: Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
dots
Decybele w dół. Biura Decybele w dół. Biura Prezentacja Joanny Kamudy, dyrektor marketingu & PR firmy CDA Polska, na temat akustyki w biurach typu open-space. W ciekawy sposób przedstawia problem hałasu, jego konsekwencje, a także proponowane przez firmę CDA rozwiązania.
dots
WIDEO. Prezentacja: "Decybele w dół. Biura" WIDEO. Prezentacja: "Decybele w dół. Biura" Dyskusja na temat projektowania biur toczy się na świecie od lat, w Polsce od blisko dwóch dekad, w tej ostatniej dekadzie zyskując coraz bardziej na popu- larności. Bardzo często warunki pracy w biurach typu open-space pozostawiają wiele do życzenia, zarówno pod względem dostępu do światła dziennego jak i akustyki. Joanna Kamuda, dyrektor marketingu & PR firmy CDA Polska prezentuje trendy w najnowszych rozwiązaniach eliminujących problem hałasu w biurach.
dots
Aktywna i pasywna redukcja hałasu w kanale wentylacyjnym Aktywna i pasywna redukcja hałasu w kanale wentylacyjnym Właściwa izolacja akustyczna instalacji jest złożonym zagadnieniem. Dr inż. Maciej Szumski, wykładowca Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej, wyjaśnia sposoby na redukcję poziomu hałasu w kanałach wentylacyjnych.
dots
WIDEO. Prezentacja: "Redukcja hałasu w kanale wentylacyjnym" WIDEO. Prezentacja: "Redukcja hałasu w kanale wentylacyjnym" O wynikach badań naukowych dotyczących redukcji hałasu w kanałach wentylacyjnych opowiada dr inż. Maciej Szumski, wykładowca Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej, właściciel firmy PLUM. Zespół naukowo-badawczy PLUM opracował rozwiązanie jak zatrzymać przenoszący się hałas w wentylacji o wszystkich, niskich i wysokich, częstotliwościach. Jest to system ANCA, który jest połączeniem pasywnej i aktywnej redukcji hałasu.
dots
Izolacyjność akustyczna ściany zewnętrznej Izolacyjność akustyczna ściany zewnętrznej Wpływ rodzaju docieplenia, parametrów akustycznych okien i nawiewników na możliwości spełnienia wymagań normowych dotyczących izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych omówił dr inż. Leszek Dulak, adiunkt na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej.
dots
WIDEO. Prezentacja: "Izolacyjność akustyczna przegród zewnętrznych" WIDEO. Prezentacja: "Izolacyjność akustyczna przegród zewnętrznych" Obliczenia projektowe z uwzględnieniem rodzaju zastosowanych materiałów, parametrów przeszkleń czy nawiewników przedstawił dr inż. Leszek Dulak, adiunkt na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej, konsultant akustyczny, specjalizujący się w akustyce budowlanej i środowiskowej, autor wielu ekspertyz teoretycznych oraz pomiarowych dotyczących ochrony akustycznej w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.
dots
Akustyka wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Wymagania normy PN-B-02151-4:2015-06 Akustyka wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Wymagania normy PN-B-02151-4:2015-06 Prezentacja mgr inż. arch. Mikołaja Jarosza, eksperta firmy Ecophon, omawiająca nowelizację normy PN-B-02151-4:2015-06 w zastosowaniu do wnętrz użyteczności publicznej.
dots
WIDEO. Prezentacja: "Akustyka wnętrz w budynkach użyteczności publicznej" WIDEO. Prezentacja: "Akustyka wnętrz w budynkach użyteczności publicznej" Norma PN-B-02151-4:2015-06 jest pierwszą normą w Polsce traktującą o zagadnieniach związanych z akustyką wnętrz. Wymagania normy PN-B-02151-4:2015-06, zwanej potocznie normą pogłosową, wyjaśnia Mikołaj Jarosz, ekspert firmy Ecophon, która oferuje rozwiązania służące do kształtowania akustyki wnętrz.
dots
Rozwiązania stosowane w nowo budowanych i modernizowanych obiektach o podwyższonych wymaganiach w zakresie akustyki Rozwiązania stosowane w nowo budowanych i modernizowanych obiektach o podwyższonych wymaganiach w zakresie akustyki Na przykładzie siedziby NOSPR w Katowicach przedstawiono rozwiązania akustyczne zaczynając od foyer budynku po sale koncertowe i pomiary hałasu, jaki wytwarza oświetlenie. Prezentacja dr inż. Piotra Z. Kozłowskiego pokazuje jak specjalistycznego podejścia wymaga akustyka i technologia sceniczna w obiektach o podwyższonych wymaganiach dotyczących akustyki.
dots
WIDEO. Prezentacja: "Rozwiązania w obiektach o podwyższonych wymaganiach w zakresie akustyki" WIDEO. Prezentacja: "Rozwiązania w obiektach o podwyższonych wymaganiach w zakresie akustyki" Dr inż. Piotr Z. Kozłowski, autor projektów akustycznych i technologicznych obiektów użyteczności publicznej, sal koncertowych, studiów nagraniowych, obiektów sportowych, obiektów biurowych, szkolnych, hotelowych oraz szpitali prezentuje autorskie rozwiązania akustyczne w siedzibie NOSPR w Katowicach.
dots
WIDEO. Panel dyskusyjny "Rozwiązania eliminujące problem hałasu w obiektach" WIDEO. Panel dyskusyjny "Rozwiązania eliminujące problem hałasu w obiektach" Dyskusję moderowała Agnieszka Kalinowska-Soltys, APA Wojciechowski Architekci. Na pytania odpowiadali paneliści: Joanna Kamuda, CDA Polska; Jan Cieśla, BuroHappold Engenering; Leszek Dulak, Politechnika Śląska; Maciej Kiepal, Armstrong Building Products; Artur Kozak, Manufaktura Technologiczna; Tomasz Połubiński, Grupa SILIKATY.
dots
Konferencja Akustyka budynku. Głośny problem. FOTORELACJA Konferencja Akustyka budynku. Głośny problem. FOTORELACJA W Pałacu Prymasowskim w Warszawie 12 maja 2016 odbyła się konferencja branżowa poświęcona projektowaniu budynków pod kątem spełniania wymagań akustycznych i ochrony przed hałasem. Zagadnienia dotyczyły budynków mieszkalnych, biurowych, szkolnych oraz obiektów o podwyższonych wymaganiach akustycznych, jak np. sale koncertowe.
dots
OCHRONA PRZED HAŁASEM
Ściany o podwyższonej izolacyjności akustycznej - SILIKAT A PLUS Ściany o podwyższonej izolacyjności akustycznej - SILIKAT A PLUS Budynki powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby spełniały podstawowe wymagania, takie jak: bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, higiena zdrowie i ochrona środowiska, bezpieczeństwo użytkowania, ochrona przed hałasem, oszczędność energii, ochrona cieplna oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych.
dots
Ściany budynków w SYSTEMIE SILIKATY Ściany budynków w SYSTEMIE SILIKATY Silikaty, coraz częściej wykorzystywane przez projektanów i inwestorów, stosuje się do budowy ścian konstrukcyjnych, działowych, ścian piwnic, jak i nieotynkowanych warstw elewacyjnych. Z bloczków silikatowych można wznosić praktycznie wszystkie ściany każdego budynku, spełniając jednocześnie wymagania zawarte w normach i przepisach Prawa budowlanego, a także zapewniając komfort użytkowania budynku.
dots
Julian Treasure o wpływie hałasu biurowego na efektywność pracy. WIDEO Julian Treasure o wpływie hałasu biurowego na efektywność pracy. WIDEO "Większość budynków zaprojektowana jest dla oka, nie dla ucha" - z tym słynnym już powiedzeniem Juliana Treasure zgadzają się nawet sami architekci. Światowej sławy ekspert od akustyki udowadnia, że w biurach, w których panuje hałas, efektywność pracy spada nawet o 2/3. Właściwe kształtowanie akustyki nie może się jednak sprowadzać jedynie do pochłaniania hałasu. Konieczna jest również izolacja dźwięków.
dots
PROGRAM KONFERENCJI
dots
Akustyka budynku. Głośny problem

10:05-10:35
Akustyka budynków. Jak wykonać projekt zgodnie z prawem?

dr inż. Elżbieta Nowicka, pracownik Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska w Instytucie Techniki Budowlanej

11:05–11:35
Decybele w dół. Biura

Joanna Kamuda, CDA Polska sp. z o.o., sp.k.

12:05-12:35
Przerwa kawowa

13:05-13:20
Akustyka wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Wymagania normy PN-B-02151-4:2015-06

mgr inż. arch. Mikołaj Jarosz, Ecophon

13:50-14:45
Panel dyskusyjny

Rozwiązania eliminujące problem hałasu w obiektach
moderatorka: mgr inż. arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys, dyrektor pracowni APA Wojciechowski Architekci

10:00-10:05
Rozpoczęcie konferencji

Anna Kamińska, dyrektor zarządzająca segmentem budowlanym ZPR Media

10:35-11:05
Najczęściej popełniane błędy projektowe i wykonawcze w akustyce budynków mieszkalnych

dr inż. arch. Andrzej K. Kłosak, adiunkt w Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej

11:35-12:05
Aktywna i pasywna redukcja hałasu w kanale wentylacyjnym

dr inż. Maciej Szumski, wykładowca Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej

12:35-13:05
Izolacyjność akustyczna ściany zewnętrznej

dr inż. Leszek Dulak, adiunkt na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej

13:20-13:50
Case Studies. Rozwiązania stosowane w obiektach o podwyższonych wymaganiach w zakresie akustyki

dr inż. Piotr Z. Kozłowski, pracownik naukowy w Katedrze Akustyki Politechniki Wrocławskiej

14:45-14:50
Zakończenie konferencji

Anna Kamińska, dyrektor zarządzająca segmentem budowlanym ZPR Media

dots
Lunch
PRELEGENCI
dr inż. Elżbieta Nowicka
dr inż. Elżbieta Nowicka
pracownik Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska w Instytucie Techniki Budowlanej, członek Komitetu Akustyki PAN, przewodnicząca Komitetu Technicznego PKN ds. Akustyki Architektonicznej; ukończyła protetykę słuchu oraz fizykę (specjalność: akustyka architektoniczna) na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a także architekturę i urbanistykę na Politechnice Poznańskiej; w 2009 r. obroniła rozprawę doktorską w Zakładzie Akustyki ITB
dr inż. arch. Andrzej K. Kłosak
dr inż. arch. Andrzej K. Kłosak
architekt, konsultant akustyczny, założyciel pracowni archAKUSTIK (archakustik.pl), specjalizującej się w akustyce budowlanej i architektonicznej; adiunkt w Zakładzie Budownictwa i Fizyki Budowli Politechniki Krakowskiej, członek Komitetu Technicznego ds. Akustyki Architektonicznej przy PKN; autor i współautor ponad 40 publikacji z dziedziny architektury i akustyki budynków; promotor ponad 100 prac inżynierskich i magisterskich; autor projektów akustycznych sal koncertowych, teatralnych i konferencyjnych oraz wielu budynków hotelowych, wielorodzinnych, biurowych, muzealnych, studiów fitnesu i centrów handlowych
dr inż. Maciej Szumski
dr inż. Maciej Szumski
absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, mający wieloletnie doświadczenie w konstrukcji urządzeń elektronicznych (Zakład Elektronicznej Aparatury Medycznej w Zabrzu, Centralny Ośrodek Techniki Medycznej w Białymstoku), wykładowca Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej; rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem w Instytucie Automatyki Wydziału Elektroniki PW; właściciel firmy PLUM
dr inż. Piotr Z. Kozłowski
dr inż. Piotr Z. Kozłowski
pracownik naukowy Katedry Akustyki Politechniki Wrocławskiej, założyciel i właściciel specjalistycznej pracowni projektowej, działającej pod nazwą Pracownia Akustyczna Kozłowski sp.j.; jest autorem projektów akustycznych i technologicznych obiektów użyteczności publicznej, sal koncertowych, studiów nagraniowych, obiektów sportowych, obiektów biurowych, szkolnych, hotelowych oraz szpitali
mgr inż. arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys
mgr inż. arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys
absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej; ukończyła również studia podyplomowe Zarządzania Projektami SGH w Warszawie oraz Zarządzania Nieruchomościami na Wydziale Ekonomii SGGW w Warszawie; obecnie jest dyrektorem w pracowni APA Wojciechowski Architekci, a także BREEAM Asesorem i konsultantem LEED oraz współzałożycielem Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego; członek Zarządu Głównego SARP i kierownik zespołu do spraw zrównoważonego budownictwa przy ZG SARP
dr inż. arch. Jan Cieśla
dr inż. arch. Jan Cieśla
absolwent studiów magisterskich na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej oraz zarządzania budownictwem, nieruchomościami i infrastrukturą na Uniwersytecie Bauhaus w Weimarze; uzyskał doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; pracuje w BuroHappold Engineering jako lider zespołu ekspertów zajmujących się zrównoważonym projektowaniem, innowacyjnymi technologiami w budownictwie, a także procesem certyfikacji środowiskowej i energetycznej budynków metodą BREEAM oraz LEED; akredytowany specjalista (BREEAM AP) i asesor BREEAM, posiada również kompetencje w zakresie BREEAM In-Use, a także bogate doświadczenie w doradztwie projektowym w skali architektonicznej i urbanistycznej oraz inwestycji nieruchomościowych, które zdobył podczas pracy w Niemczech i w Polsce
dr inż. Leszek Dulak
dr inż. Leszek Dulak
konsultant akustyczny, specjalizujący się w akustyce budowlanej i środowiskowej, adiunkt na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej, pracownik Laboratorium Akustycznego Politechniki Śląskiej
mgr inż. Artur Kozak
mgr inż. Artur Kozak
absolwent Elektroniki i Telekomunikacji (specjalność Akustyka) Politechniki Wrocławskiej, od 20 lat zajmuje się projektowaniem w zakresie akustyki budowlanej i akustyki wnętrz, opracowuje operaty akustyczne dla budynków mieszkalnych, biurowców i obiektów użyteczności publicznej; wykonuje pomiary parametrów akustycznych wnętrz oraz terenowe pomiary izolacyjności akustycznej w budynkach od dźwięków powietrznych i uderzeniowych; główny projektant akustyki w Manufakturze Technologicznej
Joanna Kamuda
Joanna Kamuda
ukończyła Filozofię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Architekturę w Wyższej Szkole Menadżerskiej; właścicielka firmy konsultingowej zajmującej się doradztwem strategicznym oraz PR; marketingowiec z pasji - od 2010 roku pracuje w CDA Polska sp. z o.o., sp. k. na stanowisku dyrektora marketingu & PR
Tomasz Połubiński
Tomasz Połubiński
ukończył Budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie; od 2009 roku pracuje w Grupie SILIKATY sp. z o.o., gdzie aktualnie zajmuje stanowisko dyrektora ds. doradztwa technicznego i rozwoju produktu; reprezentuje Grupę SILIKATY w komitetach technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
Maciej Kiepal
Maciej Kiepal
absolwent Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie, związany z branżą budowlaną od ponad 20 lat; kierownik sprzedaży na Polskę w firmie Armstrong Building Products, w której od kilkunastu lat odpowiada za obsługę kluczowych klientów, a od czterech zajmuje się także budowaniem zespołu doradców techniczno-handlowych; stale współpracuje z największymi deweloperami rynku office, retail, pracowniami architektonicznymi i generalnymi wykonawcami
mgr inż. arch. Mikołaj Jarosz
mgr inż. arch. Mikołaj Jarosz
absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej; od 2000 r. pracuje w firmie Ecophon, od 2007 specjalizuje się w zagadnieniach akustyki wnętrz w obiektach oświatowych i sportowych; członek Komitetu Technicznego ds. Akustyki Architektonicznej przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym oraz Komitetu Akustyki PAN; autor kilkudziesięciu artykułów popularyzujących zagadnienia związane głównie z akustyką szkół i obiektów sportowych; prowadzi wykłady dla studentów Architektury, szkolenia dla architektów oraz seminaria dla dyrektorów szkół i przedstawicieli samorządów
PATRONI
PARTNERZY KONFERENCJI
KONTAKT
DLA UCZESTNIKÓW
Jolanta Sankowska
tel. 22 590 51 70

jsankowska@grupazpr.pl

DLA REKLAMODAWCÓW
Lilla Augustyniak
tel. +48 668 431 721

laugustyniak@grupazpr.pl

Muratorplus.pl - pierwszy w Polsce serwis budowlany dla profesjonalistów.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: